|  | 

Zwierzęta

Cieczka – wszystko, co musisz wiedzieć

img-responsive

Cieczka u psa co to?

Każdy wie, że suczki mają cieczkę, niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, co to dokładnie oznacza. Wiele osób jednak zastanawia się cieczka u psa co to? W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat. Zapraszamy do lektury.

Najważniejsze informacje o cieczce

W skrócie, cieczka to okres w cyklu rozrodczym, który trwa około 3 tygodnie. To odpowiedni czas na zapłodnienie. Cieczkę można rozpoznać po zmianie w zachowaniu oraz wyglądzie suczki. W tym czasie warto obserwować pupila, aby w razie konieczności móc skutecznie pomóc. Pierwsza cieczka przypada najczęściej między 6 a 12 miesiącem życia. Jeśli nie nastąpiła po 2 latach życia suczki, należy zgłosić się ze zwierzakiem do lekarza weterynarii.
Cieczka u suczki pojawia się 2 razy w roku. Małe rasy mogą ją przechodzić nawet 3 razy w roku. Czas trwania rui wynosi zazwyczaj do 4 tygodni. Chociaż w niektórych przypadkach może ona przebiegać niemal bez wystąpienia objawów, najczęściej można ją rozpoznać gdyż w tym czasie:

  • srom suczki jest obrzęknięty,
  • z pochwy wydostaje się krwista wydzielina,
  • suczka może utracić apetyt,
  • suczka może stać się apatyczna,
  • w kolejnych fazach ciecz z pochwy przybiera jaśniejszy kolor.

Cieczka – jak postępować?

Jeśli Twój pupil ma cieczkę, warto o niego odpowiednio zadbać. Jeśli nie chcesz, aby suczka została zapłodniona, w czasie cieczki musisz szczególnie jej pilnować. Chwila nieuwagi może sprawić, że dojdzie do zapłodnienia. Jeśli nie chcesz, aby suczka została zapłodniona, warto zdecydować się na kastrację. Po tym zabiegu stanie się ona bezpłodna.
Cieczka to niełatwy czas, jeśli chodzi o utrzymanie porządku w miejscu gdzie przebywa suczka. Jeśli ważne jest zapobieganie trudnym do usunięcia plamom, warto zapewnić suczce specjalne majtki na ten czas. Należy pamiętać jednak o tym, że zwierzę nie może nosić ich przez cały czas, gdyż może zakończyć się to nieprzyjemną infekcją.

Podsumowanie

Cieczka pojawia się między 6 a 12 miesiącem życia. Jest to dobry czas na zapłodnienie. Jeśli cieczka nie wystąpiła u zwierzaka, który ma 2 lata, należy udać się z nim do weterynarza. Czas cieczki można rozpoznać po zmianach w zachowaniu oraz wyglądzie pupila. Warto pamiętać, iż w niektórych przypadkach objawy są jednak niemal niezauważalne. Problemem w tym czasie jest zadbanie o czystość. W celu uniknięcia plam, należy zapewnić suczce specjalne majtki. Nie mogą być jednak użytkowane przez cały okres trwania cieczki, może skutkować to infekcjami.

 

cieczka-wszystko-co-musisz-wiedziec

ABOUT THE AUTHOR