Cieczka – kilka ważnych informacji
Cieczka u psa
Cieczka u psa to okres w cyklu rozrodczym, który umożliwia zapłodnienie. W tym czasie można zauważyć pewne charakterystyczne zmiany w zachowaniu i wyglądzie zwierzaka. Jeśli nie chcesz aby doszło do ciąży, warto wykastrować suczkę. Wówczas staje się ona bezpłodna. Cieczka u psa ile razy w roku? Kiedy jest czas na pierwszą cieczkę? Odpowiedzi na te i inne ważne pytania odnajdziesz w kolejnych akapitach. Zapraszamy do lektury.
Kilka ważnych informacji
Pierwsza cieczka u suczki, pojawia się zwykle między 6 a 12 miesiącem życia. Cieczka u psa ile razy w roku? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli psów. Cieczka zdarza się co około 6-7 miesięcy. U suczek małych raz, może występować nawet trzy razy w roku. W tym czasie występują charakterystyczne objawy, dzięki którym można rozpoznać cieczkę. Najbardziej charakterystycznym jest krwawienie oraz obrzęknięty i przekrwiony srom. Suczka w tym czasie może również zachowywać się inaczej niż na co dzień. Może nie mieć apetytu oraz być nieco apatyczna.
W okresie cieczki, warto zadbać o czystość w miejscu gdzie przebywa suczka. Plamy z krwi są ciężkie do usunięcia, ale można rozwiązać ten problem. Dostępne są specjalne majtki z wymiennymi wkładami. Nie mogą być jednak stosowane przez cały czas, gdyż grozi to infekcjami. Jeśli nie chcesz, aby doszło do zapłodnienia, musisz poświęcić suszce więcej uwagi i nie dopuszczać do sytuacji, w który zostaje sama z innym psem. Warto także pomyśleć o kastracji, która sprawia, że suczka staje się bezpłodna.
Podsumowanie
Pierwsza cieczka u suczki, występuje między 6 a 12 miesiącem życia. Zdarza się zwykle co 6 miesięcy, ale u mniejszych raz może pojawiać się nawet trzy razy w roku. Jeśli do ukończenia drugiego roku życia cieczka się nie pojawi, należy odwiedzić z psem gabinet lekarza weterynarii. W czasie cieczki można zauważyć zmiany w wyglądzie i zachowaniu zwierzaka. Srom jest wówczas obrzęknięty, pojawia się także krew. Suczka w tym czasie może nie być zainteresowana jedzeniem oraz stać się nieco apatyczna. Plamy z krwi są trudne do usunięcia. Aby ich uniknąć, warto zastosować specjalne majtki z wymiennymi wkładami higienicznymi. Suczka nie może używać ich jednak przez cały czas trwania cieczki, gdyż mogło by to doprowadzić do infekcji. Jeśli nie chcesz szczeniaków, warto pomyśleć o kastracji, która sprawia, że suczka staje się bezpłodna. W czasie cieczki wystarczy chwila nieuwagi właściciela, aby doszło do zapłodnienia.
Najnowsze komentarze