|  | 

Zwierzęta

Ile trwa cieczka u maltańczyka?

img-responsive

Czym jest cieczka?

Psia cieczka to jeden z okresów psiego cyklu rozrodczego, który trwa około trzech tygodni. W czasie cieczki suczka zdolna jest zostać zapłodniona i zajść w ciążę. W tym czasie w jej ciele zachodzą zmiany, zaś jej zachowanie również odbiega od standardowego. By zadbać należycie o zdrowie zwierzęcia, a także planowany przyrost populacji szczeniąt, należy pilnować i bacznie obserwować swoją pupilkę, gdy ma cieczkę.

Jeden z bardziej charakterystycznych objawów rui (inne określenie na cieczkę), to krwawienie psa z dróg rodnych. Nie należy jednak tego porównywać do cyklu menstruacyjnego kobiety, cieczka bowiem jest jedynym czasem, w którym suczka ma zdolności rozrodcze.

Ile trwa cieczka u maltańczyka?

Odpowiedź na pytanie ile trwa cieczka u maltańczyka będzie identyczna jak w przypadku większości ras.

Psia ruja nie trwa zazwyczaj dłużej niż trzy do czterech tygodni. Powodem do zmartwienia i wizyty w gabinecie weterynarza może być sytuacja, gdy ruja przedłuża się, albo pojawia się zdecydowanie zbyt rzadko. Należy wiedzieć, że suczkom zdarza się przechodzenie przez tak zwaną cichą, niemal bezobjawową ruję. W jej trakcie nie występuje krwawienie, nie należy jednak zakładać, że przy tego typu cieczce nie może dojść do zapłodnienia, mimo braku typowych objawów, powinno się zachować czujność jak w przypadku regularnej cieczki z pełną gamą objawów.

Pierwsza cieczka – kiedy występuje?

Tak jak i samica człowieka, samica psa również ma pewne oznaki tego, że osiągnęła pełną dojrzałość płciową. Tak się składa, że tą oznaką jest właśnie cieczka.

Pomiędzy szóstym a dwunastym miesiącem życia suni dochodzi zazwyczaj do występowania pierwszej cieczki. W zależności od rozmiaru psa, ruja może pojawić się odpowiednio wcześniej lub później (u psów małych ras cieczka pojawia się najwcześniej, zaś u dużych nawet w drugim roku życia!).

Przyjęło się, że jeśli suczka do ukończenia drugiego roku życia nie miała jeszcze pierwszej rui, powinna ona zostać zabrana do lekarza weterynarii, jako że zajście takie jest przejawem pewnej zachodzącej patologii i wymaga konsultacji z doświadczonym specjalistą. W przypadku zdrowych psów, cieczki występują przz całe życie, natomiast odstępy między nimi mogą znacznie wydłużać się.

Pamiętaj o tym, że jeśli Twoja sunia nie była sterylizowana, zbałamucić ją może każdy napotkany po drodze psi kawaler, który również nie był kastrowany. Szczeniaki, mimo iż są slodkie i kochane, nie powinny przyjść na świat jako efekt przypadkowego dopuszczenia do suki z cieczką psa.

 

ile-trwa-cieczka-u-maltanczyka

ABOUT THE AUTHOR