|  | 

Zwierzęta

Czy kastrowanie psa niesie za sobą skutki?

img-responsive

Kastracja czy sterylizacja?

W czasach dzisiejszych często myli się zabieg kastracji ze sterylizacją zwierzęcia. Po prawdzie, w obu przypadkach lekarz przeprowadzający zabieg sprawia, że w rezultacie jego działań, zwierzę traci możliwość rozmnażania się.

By sprawy stały się bardziej klarowne: o kastracji mówi się wówczas, gdy weterynarz wycina u samca jądra i najądrza, a u samicy jajniki i macicę. Sterylizacja, zaś, jest zabiegiem polegającym na podwiązaniu lub przecięciu nasieniowodów samca, albo na przecięciu jajowodów samicy.

Usunięcie jąder i jajników w procesie kastracji oddziałuje na gospodarkę hormonalną operowanego zwierzęcia. Zachodząca w nich produkcja hormonów płciowych zostaje całkowicie zahamowana. Sprawia to, że pies nie tylko nie może się już rozmnażać, a ma to także wpływ na jego zdrowie i zachowanie.

Co daje wykastrowanie psa?

Wielu opiekunów cechujących się dużą empatią i współczuciem, przed podjęciem decyzji o wykluczeniu swojego czworonoga z procesu reprodukcji zadaje sobie pytanie co daje wykastrowanie psa?

Osoby popierające kastrowanie psów są zdania, iż przeprowadzanie tego zabiegu to poprawa stanu zdrowia zwierzęcia. Jednym z częściej serwowanych argumentów jest zmniejszanie ryzyka zachorowania narządów płciowych u samców, a chroni go także przed gruczolakami odbytu.

Zanim przejdziemy do wpływu na zachowanie psa, warto przypomnieć o tym, że kastracja to nie środek wychowawczy – niezależnie czy pozbawimy psa genitaliów, uszu, ogona czy którejś z łap, nigdy nie zastąpi to tresury i odpowiedniego ułożenia naszego pupila.

Jeśli chodzi o samców, kastracja przede wszystkim sprawia, że pies nie podejmuje już działań mających na celu zdobycie partnerki do kopulacji: przestaje on włóczyć się, znakować teren czy walczyć z innymi samcami.

Jeśli Twój pies atakuje potencjalnych rywali, kastracja prawdopodobnie okaże się być pomocna, ponieważ tego typu zachowania są wynikającą z popędu płciowego agresją.
Panuje przekonanie, że wykastrowane psy stają się łatwiejsze w wychowaniu, mają w sobie mniej agresji i więcej tolerancji na różne ludzkie zachowania.

Kiedy powinienem zdecydować się na wykastrowanie psa?

Jest to kwestia zależna od rasy psa. Zazwyczaj wykonuje się go stosunkowo wcześnie, na krotką chwilę po osiągnięciu przez psa dojrzałości płciowej. Psy małych ras dojrzewają szybciej niż większe rasy, dlatego w ich przypadku można dokonać kastracji już w wieku paru miesięcy.

Apropos psów ras dużych – zaleca się, by z kastracją poczekać aż pies przestanie rosnąć, ponieważ niedobór hormonów może wpłynąć negatywnie na jego rozwój.

 

czy-kastrowanie-psa-niesie-za-soba-skutki

ABOUT THE AUTHOR