|  | 

Zwierzęta

Gdy kot nie chce jeść

img-responsive

Jak powszechnie wiadomo koty chodzą swoimi ścieżkami, które nie zawsze są przez nas zrozumiałe. Taka kocia natura i za wiele z tym nie zrobimy. Czasami kot, może odmówić nawet zjedzenia posiłku, bo możliwe, że czuje się najedzony lub zwinął coś innemu zwierzakowi w domu, od sąsiadów, czy z talerza domownika. Nigdy nie wiadomo.
Jednak kiedy kotek nie chce jeść i to dłuższy czas, to mamy już powody do zmartwień.

Kotek nie chce jeść – dlaczego?

Przedłużający się brak apetytu, co możemy rozumieć jako 2-3 dni z odmawianiem jakiegokolwiek jedzenia przez kota są groźne dla jego organizmu. Wynika to z tego, że głodówka u tych zwierząt bardzo szybko prowadzi do wyniszczenia organizmu, co może być znacznym utrudnieniem w leczeniu.
Mimo to nie należy wpadać w panikę, jeśli kot raz czy dwa odmawia posiłku. Koty to stworzenia niezwykle wybredne jeśli chodzi o karmienie. Przyczyną takiej jednorazowej odmowy jedzenia może być fakt zmiany karmy lub jej zepsucie, czy choćby inny dziwny dla kota zapach. Z innych prozaicznych przyczyn może być miska.
Brudna miska, ustawiona w innym miejscu niż zwykle, za blisko kuwety, czy w pomieszczeniu, gdzie panuje ogólny ruch może być powodem głodówki kota. Te zwierzęta wolą bowiem jeść w odosobnieniu i spokoju, gdzie nikt im nie przeszkadza. I oczywiście nieco dalej od kuwety.

Inną przyczyną niejedzenia w zwierzęcia jest stres. Kiedy widzimy po nim silne zaniepokojenie lub przygnębienie możemy się spodziewać, że przeżywa przeprowadzkę, długą nieobecność opiekuna, czy brak przyjaznego w stosunku do niego zwierzęcia.
Mały kotek nie chce jeść w przypadku gdy zostanie odłączony od matki. Traci wtedy poczucie bezpieczeństwa. Rolą opiekuna jest wtedy zapewnić mu warunki jak najbliższe do tego, gdzie był, by na nowo poczuł się bezpiecznie. Czasem pomaga również wyłożenie miejsca, gdzie jest mały kotek kocem, czy ręcznikiem na którym jest zapach matki.

Dwu dniowa głodówka, razem z wymiotami, czy biegunką jest poważnym stanem. Wymaga podjęcia natychmiastowego leczenia. W takich przypadkach stan kotka może być wywołany robaczycą lub niedrożnością układu pokarmowego. W poważniejszych przypadkach jest to objaw cukrzycy i niewydolności nerek.

Jeśli mamy już starszego kota brak apetytu może być wywołany właśnie wiekiem. Problemy z zębami, czy brak węchu uniemożliwia kotu jedzenie – zwierzę nie tknie jedzenia, jeśli nie czuć jego zapachu.

Co robić, gdy kotek nie chce jeść?

Jeśli stwierdzimy, że problemem jest stres, a weterynarz nie zaleci żywienia pozajelitowego, zostaje nam perswazja. Kota należy wtedy przekonać choćby do mniejszych posiłków. Sposobem można go oddzielić od innych zwierząt, pozostawić w spokoju z mocno pachnącą karmą.
Można też posmarować mu łapkę jedzeniem. Koty jako czyściochy zaraz zabiorą się za zmywanie tego, jednocześnie jedząc.
W przypadkach chorób lub dolegliwości, należy skonsultować się z weterynarzem i postępować zgodnie z jego poleceniami.

 

gdy-kot-nie-chce-jesc

ABOUT THE AUTHOR