|  | 

Zwierzęta

Kot maine coon – opis rasy

img-responsive

Maine Coon to rasa kota domowego i jedna z największych ras kotów domowych. Rasa wywodzi się ze stanu Maine w Stanach Zjednoczonych, stąd nazwa. Koty te są szczególnie cenione za swoje łagodne usposobienie, przyjazną naturę i duże rozmiary.

Koty tuxedo są znane jako część tej rasy, ale nie jest to odrębna lub oddzielnie uznana rasa. Jest to po prostu odmiana kolorystyczna w ramach standardu rasy Maine Coon. Ubarwienie Tuxedo jest wynikiem szczególnego wzoru, w którym czarne i białe futro łączą się tworząc pasy na ciele, ogonie, nogach i twarzy. Kot w pełnym umaszczeniu smokingowym ma czarne futro z białą sierścią tylko na brodzie, brzuchu, łapach i klatce piersiowej.

Maine Coon jest jedną z kilku ras, które mogły wywodzić się od rodzimych żbików w Ameryce Północnej. Ponieważ wiele osobników zostało sprzedanych jako koty stajenne i ponieważ swobodnie krzyżowały się one z lokalnymi kotami, zapisy dotyczące ich historii są często niejasne. Jednak ogólnie przyjmuje się, że rasa została po raz pierwszy rozpoznana w latach 70-tych XIX wieku w stanie Nowy Jork, kiedy to dwa kocięta zostały przywiezione z Francji i nazwane “Maine Coon Cats”. Rasa ta szybko stała się popularna w stanach atlantyckich ze względu na doskonałe zdolności kojarzenia i łagodne usposobienie.

Maine Coon jest ulubieńcem wielu ludzi , ponieważ jest łagodny, inteligentny i czuły.

Chociaż rasa ta jest ogólnie uważana za łagodną i przyjazną, może być terytorialna i często atakuje inne zwierzęta głośnymi miauknięciami.

W przeciwieństwie do innych kotów domowych, które mają szczupłą budowę, Maine Coon ma mocną budowę ciała z szeroką klatką piersiową i zaokrąglonymi ramionami. Ma średniej wielkości głowę z zaokrąglonymi uszami i dużymi okrągłymi oczami, które mogą być niebieskie lub zielone w kolorze. Ogon jest gruby u podstawy i zwęża się w kierunku końcówki. Jak większość kotów, Maine Coon ma ostre chowane pazury, ale w przeciwieństwie do większości kotów, nie używa pazurów do celów pielęgnacyjnych.

Maine Coon należy do nieformalnej podgrupy zwanej “rasami naturalnymi”, które są definiowane przez ich pochodzenie od przodków, a nie przez selektywne praktyki hodowlane stosowane w celu osiągnięcia określonych cech. Maine Coon może występować w kolorach: niebieskim, brązowym, bufiastym, czarnym, srebrnym i mieszanym.

Rasa tych kotów jest niezwykle odważna

Wysoki i atletyczny, Maine Coon jest jedną z największych ras kotów domowych. Samce osiągają wysokość do 24 cali (61 cm) od nasady ogona do łopatki; samice są zwykle mniejsze, z wysokością w ramionach pomiędzy 19 cali (48 cm) a 21 cali (53 cm). Zazwyczaj mają wagę między 13 lb (6 kg) a 18 lb (8 kg).

Łatwo uczą się komend i szybko reagują na nowe sytuacje, kierując się zdrowym rozsądkiem. Jeśli chodzi o zabawy, rasa ta jest jedną z najlepszych opcji dla właściciela szukającego aktywnego towarzysza.

Mam nadzieję, że ten kot maine coon opis pomoże wam w wyborze zwierzaka.

 

kot-maine-coon-opis-rasy

ABOUT THE AUTHOR