Breaking News
 |  | 

Zwierzęta

Niebezpieczne choroby kotów przenoszone na ludzi

img-responsive

Istnieje wiele chorób kocich, które mogą być przenoszone przez ludzi.

W rzeczywistości, Centers for Disease Control and Prevention (CDC) szacuje, że około jedna trzecia wszystkich przypadków chorób zakaźnych u ludzi to choroby odzwierzęce, co oznacza, że pochodzą one od zwierząt. Niektóre z nich mogą być bardzo poważne, a nawet śmiertelne, jak np. gorączka kociego pazura. Choroby kotów przenoszone na ludzi w ostatnich latach zwiększyły częstotliwość swojego występowania.

Obok ludzi i psów, koty są najpopularniejszymi zwierzętami domowymi na świecie. Koty były udomowione przez tysiące lat, ale nawet dziś ludzie nadal lubią posiadać koty domowe ze względu na ich piękno i cechy osobowości. Chociaż w przypadku niektórych ras kotów małe mioty mogą być częstsze niż większe, nie jest rzadkością, że w jednym miocie znajduje się od sześciu do ośmiu kociąt. W niektórych przypadkach jest jednak możliwe, że jedna matka może mieć trojaczki z jednego miotu! Przy tak dużej liczbie kociąt rodzących się jednocześnie, choroby mają tendencję do łatwego rozprzestrzeniania się w populacji zdziczałych lub bezpańskich kotów. Może to prowadzić do wielu niebezpiecznych chorób, które mogą być przenoszone na ludzi, jak również na inne zwierzęta.

Toksoplazmoza jest jedną z takich chorób, która pochodzi od kotów. Może być przenoszona zarówno przez koty zdziczałe, jak i domowe. Może również zarażać psy i inne ssaki, więc nie jest to tylko zagrożenie dla ludzi, którzy mają koty w domu. Większość ludzi, którzy zachorują na toksoplazmozę nie będzie miała żadnych objawów, ale u niektórych mogą wystąpić objawy grypopodobne, w tym gorączka i bóle mięśni.

Istnieją również inne choroby kotów przenoszone na ludzi. Chociaż nie są one powszechne, warto o nich wiedzieć, aby podjąć odpowiednie środki ostrożności w celu uniknięcia kontaktu z odchodami lub płynami ustrojowymi kota lub kota innej osoby.

Niebezpieczne choroby

  1. Choroba kociego zadrapania: Jeśli kot podrapie lub ugryzie cię, możliwe jest, że możesz zarazić się bakterią Bartonella henselae z zainfekowanego obszaru. Bakteria ta jest częstą przyczyną infekcji u kotów i psów i może wywołać chorobę kociego pazura, która zazwyczaj charakteryzuje się zmianami skórnymi.
  2. Feline Immunodeficiency Virus: Jeśli kot ma FIV, prawdopodobnie pod koniec życia rozwiną się u niego objawy; jednak w niektórych przypadkach może pozostać bezobjawowy przez lata. Feline AIDS jest wirusem niedoboru odporności przenoszonym przez kontakt seksualny między kotami lub przez ugryzienie. Zaraża on wyłącznie kotowate i nie jest przenoszony na ludzi.
  3. Ludzki herpeswirus-1: Ludzki herpeswirus-1 (HHV-1) może być przenoszony z człowieka na kota i odwrotnie.

 

niebezpieczne-choroby-kotow-przenoszone-na-ludzi

ABOUT THE AUTHOR