|  | 

Zwierzęta

Warzywa dla świnki morskiej

img-responsive

Świnka morska to od lat bardzo popularne zwierzątko domowe. Nie ma co się dziwić – jest sympatyczna, puszysta, lubi głaskanie, a w razie potrzeby nie ma problemu jest coraz więcej specjalistów zajmujących się tymi zwierzakami.
Jednak jak każdy właściciel i Ty pewnie wolisz, aby Twoje zwierzątko było zdrowe, pełne sił energii. Kluczem do długiego i zdrowego życia twojej świnki jest odpowiednia dieta, bogata w sianko, suchą karmę i warzywa. Tylko jakie warzywa dla świnki morskiej są odpowiednie?

Jakie warzywa dla świnki morskiej?

Nie wszystkie warzywa są dla kawii domowej odpowiednim uzupełnieniem diety. Niektóre warzywa mogą jej zaszkodzić. Jako troskliwy opiekun zwierzęcia powinieneś podawać mu co jakiś czas porcję warzyw, takich jak marchewka.
Marchewka zawiera wiele witamin, na przykład A, C czy E. Dodatkowo zapewnia fosfor i inne składniki odżywcze. Kawie uwielbiają marchewkę, również za to, że jest twarda i mogą ścierać na niej zęby. Choć natką również nie pogardzą.
W niewielkich ilościach, jesienią możesz podawać również dynię . Królowa jesieni to lekkostrawny produkt, który pomoże również w razie problemów z jelitami kawii. Jednak podanie dużej ilości dyni może doprowadzić do silnej biegunki u świnki.
Buraki często są wskazywane jako pierwsze warzywa dla niemowląt. Są bezpiecznym rozwiązaniem również jeśli chodzi o świnki morskie. Składniki odżywcze zawarte w buraku świetnie regulują pracę układu moczowego i pozwalają na pozbycie się nadmiaru kwasu moczowego z organizmu. Jednak z burakami również należy uważać. Mają w sobie dużo węglowodanów, więc mogą przyczynić się do nadwagi u naszego zwierzaka i późniejszych problemów zdrowotnych wywołanych nią. Najlepiej więc po obieraniu buraków podać kawii natki buraka z fragmentami samego warzywa. Wyjdzie jej to na zdrowie.
Specyficznym warzywem dla świnki może okazać się rzodkiewka . Zwykła odmiana jak i biała dobre wpływa na organizm świnki. Dbają o nerki zwierzaka i regulują metabolizm poprzez działanie moczopędne. Jednak sprawa może się lekko skomplikować przez samą świnkę. Wiele nie chce jeść rzodkiewki przez jej charakterystyczny smak.
Lepiej żeby nasza świnka zajadała się cukinią . Cukinia jest niskokaloryczna, przy czym dostarcza wielu witamin i składników odżywczych naszemu zwierzakowi. Ma bardziej neutralny smak więc kawie jedzą je z zamiłowaniem, jednocześnie odkwaszając sobie organizm.
Raz na dwa tygodnie możemy dać kawii świeżego pomidora. Jest doskonałym źródłem wielu ważnych składników odżywczych i witamin, jednocześnie działając przeciwstarzeniowo dzięki przeciwutleniaczom. Pamiętaj jednak, by nie podawać zielonych części pomidora śwince, gdyż mogą jej zaszkodzić.

warzywa-dla-swinki-morskiej

ABOUT THE AUTHOR