Breaking News
 |  | 

Zwierzęta

Jakie jest najkrócej żyjące zwierzę?

img-responsive

Z pewnością bardzo wielu z nas często zastanawia się, ile żyją zwierzęta domowe. Bardzo wielu z nas ma kota, psa czy też rybki. Jednak nie powinniśmy zapominać o tym, że te zwierzęta żyją znacznie dłużej, niż najkrócej żyjące zwierzę świata. O czym mowa? Oto garść ciekawostek nie tylko dla fanów zwierząt domowych.

Najkrócej żyjące zwierzę świata- ciekawostki

Ciekawostką jest fakt, że jedno z najkrócej żyjących zwierząt świata to z pewnością Nothobranchius furzeri. Jest to rybka zgrzebka, która jest stworzeniem żyjącym najkrócej na ziemi. Długość jej życia to jedynie 12 tygodni, czyli dokładnie tyle, ile trwa pora deszczowa w Afryce. Jednak z pewnością nikt z nas w swoim domu nie będzie hodował tej rybki, dlatego warto zaznajomić się z rasami zwierząt domowych, które żyją statystycznie najkrócej.

Pies najlepszym przyjacielem człowieka

Jeżeli bierzemy pod uwagę psy, to powinniśmy pamiętać o tym, że najkrócej żyjące zwierzę z tego gatunku to z pewnością buldogi i wilczarze irlandzkie. Choć jest to bardzo smutna wiadomość, decydując się na zakup takiego czworonoga musimy pamiętać o tym, że nawet jeżeli będzie to piesek z hodowli gdzie mamy pewność co do jego przodków oraz tak zwanej czystości krwi, niestety statystycznie dożywają tylko do 7 lat. Choć jest to i tak dość długi czas, każdy właściciel czworonoga bardzo szybko się do niego przyzwyczaja. Pies staje się niejako członkiem naszej rodziny i w przypadku, gdy nagle go zabraknie niezależnie od tego, czy minie kilka lub kilkanaście lat, odczuwamy taką samą pustkę i smutek. Posiadając pupila w domu musimy oczywiście liczyć się z tym, że kiedyś go zabraknie na tym świecie.

Koty również nie są długowieczne

Choć wiele badań dowodzi, że kot może żyć nawet kilkanaście lat, na taki stan ma wpływ wiele różnorodnych czynników. Przede wszystkim wiele jest uzależnione od tego, czy nasz kocurek jest wolno żyjący i tym samym nocuje na dworze, jednak karmimy go w domu, czy jest to całkowicie kot domowy. Wielu weterynarzy potwierdza, że koty typowo domowe mają znacznie większe szanse na dłuższe życie, ponieważ tak naprawdę nie są narażone na wiele niebezpieczeństw, które czyhają na zwierzęta na dworze. Dodatkowo nie powinniśmy zapominać o tym, że dziko żyjące koty spotykają się z innymi osobnikami i mogą zarazić się od nich różnorodnymi chorobami. Według statystyk rasowe, domowe koty mogą przeżyć nawet od 15 do 20 lat. Zatem jak można zauważyć, jest to naprawdę imponujący wynik. Z kolei jeżeli na podwórku mamy koty oswojone, jednak dziko żyjące, musimy liczyć się z tym, że średnia ich życia wynosi do 10 lat.

jakie-jest-najkrocej-zyjace-zwierze

ABOUT THE AUTHOR