Breaking News
 |  | 

Zwierzęta

Kot dziwnie miauczy – martwić się czy nie?

img-responsive

Każdy zna ten przyjemny dźwięk gdy kot mruczy na naszych kolanach podczas głaskania. Jednak czasami nasz pupil potrafi nas bardzo zaskoczyć i wydać taki dźwięk, którego wcześniej nie słyszeliśmy. Czy powinniśmy się martwić, kiedy kot dziwnie miauczy?

Jakie dźwięki wydaje kot?

Mruczenie i miauczenie słyszał każdy, nawet jeśli sam nie posiada kota. O tym, że kot robi “miau” uczymy się jeszcze w okresie wczesnego dzieciństwa. O mruczeniu dowiadujemy się trochę później, kiedy to ktoś z naszego otoczenia, albo my sami zaczniemy głaskać kota.
Jednak oprócz tych typowych dźwięków kot również warczy, charczy, prycha, syczy i parksa, a swoje miauczenie potrafi zmodyfikować.

Kot dziwnie miauczy

Miauczenie kota, może być różne zależnie od tego jakie emocje kierują w zwierzęciem w danej chwili. Inaczej zamiauczy kot, który jest szczęśliwy, inaczej poirytowany, inaczej w sytuacji kiedy spotka drugiego kota.
Tu też widać funkcję miauczenia i drugi powód dla którego może ono inaczej brzmieć zależnie od sytuacji. Koty za pomocą miauczenia się ze sobą komunikują. Każdy dźwięk jaki wydadzą ma swoje znaczenie.

“Standardowe” kocie dźwięki

Miauczenie, jakie koty zwykle nam oferują jest już samo w sobie specyficzne. Często się mówi o takim rozpaczliwym, płaczliwym tonie miauczenia kota. Ma to związek z tym, że koty przez tysiące lat zauważyły, że takim dźwiękiem najszybciej zwrócą naszą uwagę. Później zaś łatwiej będzie im coś od nas uzyskać.

Mruczenie zaś to nie tylko oznaka przyjemność. Kot zaczyna mruczeć również, kiedy ociera się na przykład o człowieka. Jest to prosty komunikat “Potrzebuje kontaktu z Tobą, potrzebuje twojej uwagi”. Zazwyczaj wtedy koty najchętniej oddają się wszelkim pieszczotom z naszej strony.

Koty miauczą i mruczą również w komunikacji między sobą. Miauczenie można nazwać rozmową między sobą, zaś mruczenie wystąpi w bardziej intymnej sytuacji lub w gdy między kotami zachodzi silna więź, np. dwie siostry, które lubią swoje towarzystwo.
Najbardziej znaną formą miauczenia kotów między sobą, jest… koci śpiew. Nie wysterylizowane kotki takim emocjonalnym, żałosnym nawoływaniem ogłasza kotom w okolicy, że jest w rui i może mieć kocięta o ile znajdzie się partner. Jest to dziwne miauczenie, które nie jednego może zbudzić. Ten długi i wnoszący dźwięk w połączeniu z dziwnym zachowaniem kotki może sprawić, że zaczniemy martwić się o jej zdrowie.
Jest to jednak w pełni naturalne zachowanie. Choć dla zdeterminowanych, sterylizacja powinna uciąć tę kocią melodię. Lecz równocześnie kotka traci możliwość wydania na świat kociąt.

 

kot-dziwnie-miauczy-martwic-sie-czy-nie

ABOUT THE AUTHOR