Breaking News
 |  | 

Zwierzęta

Lista psów agresywnych, czyli jak obarczyć zwierzę winą za własny brak odpowiedzialności

img-responsive

Każda żywa istota ma ograniczoną wytrzymałość

Jest to niepodlegająca dyskusji prawda. Niezależnie od tego, w jakim jesteśmy wieku, jakie zasady wyznajemy, czy jakie mamy doświadczenie życiowe, nasza wytrzymałość prędzej czy później kończy się, zwłaszcza jeśli jest ona nadmiernie eksploatowana i testowana przez szczególnie uparte jednostki.

Sprowokowany człowiek popełnia w afekcie czyny, o zdolność do których nigdy w życiu sam by siebie nie posądził, na pewno nie w stanie perfekcyjnej wewnętrznej równowagi. Polskie prawo uwzględnia termin taki, jak zbrodnia w afekcie, czyli przestępstwo popełnione w stanie silnego wzburzenia umysłu. Jeśli więc człowiek, którego pchnęło się do absolutnego ekstremum przekracza swoje zachowanie, staje się nieprzewidywalny i jest w stanie na kogoś nakrzyczeć, zaatakować czy nawet pozbawić życia – a jest istotą rozumną – to czego właściwie powinniśmy wymagać od psów, które są w końcu tylko zwierzętami?

Lista ras agresywnych jako usprawiedliwienie braku zdrowego rozsądku

W pewnym momencie, na skutek tragicznych zdarzeń, do których dochodziło w wykonaniu konkretnych ras psów, został stworzony wykaz ras agresywnych. Psy znajdujące się na tej liście są napiętnowane na całym świecie, w niektórych krajach zabrania się ich posiadania i rozmnażania, a jeśli jedno z tych biednych zwierząt zostanie złapane przez hycla, automatycznie wędruje ono do uśpienia.

Ludzie zapominają przy tym, że to nie od psów, a od siebie samych powinni wymagać pomyślunku i odpowiednich zachowań. Pies, to tylko zwierzę i niezależnie od tego, jak dobrze jest wytresowane, zwierzęciem pozostanie. Niestety, nieodpowiedzialni właściciele mają wciąż skłonność do przeceniania swojego wkładu w „układanie” psa i dopuszczają do zgubnych w skutkach sytuacji.

Ile niemowląt zostało zagryzionych bądź poważnie zranionych przez pitbulle, których nierozsądni właściciele postanowili zostawić je sam na sam z raczkującym maleństwem? Psy mają bardzo wrażliwy słuch, piszczące niemowlę, które porusza się po ziemi może być dla nieprzyzwyczajonego do obecności dzieci psa czymś bardzo stresującym, irytującym, a w ekstremalnych przypadkach może nawet kojarzyć się psu z zabawką. Do tego, poznające świat maleństwo nie wie, że pewnych rzeczy nie wolno robić w stronę psa, a rodzice z kolei potrafią przyglądać się dziecku męczącemu zwierzę na kilka chwil przed tragedią i nagrywać wszystko telefonem.

Hipokryzja i zadufanie w sobie

Lista ras agresywnych to twór powstały dzięki negatywnym cechom ludzkim. Nieświadome zwierzęta obarcza się winą, którą tak naprawdę ponoszą ludzie.

Kolejnym ciekawym przypadkiem są właściciele małych, niesfornych psów, którzy puszczają swoje pupilki luzem bez smyczy. Małe psy niejednokrotnie bywają bardziej zajadłe i napastliwe w stosunku do ludzi i innych psów niż przedstawiciele ras uważanych za agresywne. Na zwrócenie uwagi reagują butą i pretensjonalnym tonem mówią, iż ich piesek chce się tylko bawić i w ogóle nie jest źle nastawiony do ludzi. Nie reagują na to, że inne psy mogą nie chcieć bawić się z ich czworonogami, a i ludzie wcale nie mają obowiązku być przez nie obszczekiwani.
Nic dziwnego, że prowokowany długotrwałym ujadaniem pies, potrafi w końcu postawić się i zaatakować – jest to zachowanie, które widujemy na co dzień również w świecie ludzi.

Ciekawym jest fakt, że psy ras uznawanych za agresywne, to w większości przypadków niesamowicie łagodne i wrażliwe stworzenia, bardzo oddane swojemu opiekunowi i chroniące jego i jego rodzinę.

Podobnie jak w przypadku wychowania dzieci – za złe zachowanie psa winę ponosi tylko i wyłącznie człowiek.

 

lista-psow-agresywnych-czyli-jak-obarczyc-zwierze-wina-za-wlasny-brak-odpowiedzialnosci

ABOUT THE AUTHOR