|  | 

Zwierzęta

Wszystko co musisz na początku wiedzieć o maltańczykach

img-responsive

Psy z długą historią

Mało kto wie o tym, że Maltańczyki – poza byciem urokliwą rasą psów – są też psami znanymi ludzkości już od bardzo dawna.

Maltańczyki to jedna z najstarszych psich ras, nie jest co prawda znane ich dokładne pochodzenie natomiast mówi się, że znali je już starożytni Grekowie, Egipcjanie a także Rzymianie. Jeśli chodzi o kwestię nazwy tej rasy, od zawsze była ona myląca i niejednoznaczna – rasa pochodzi ze znajdującej się na Morzu Śródziemnym wyspy Meledy, mylnie uznanej za Maltę. Z kolei według starożytnego greckiego filozofa – Strabona, psy te zamieszkiwały Maltę, występującą niegdyś pod nazwą Melita.

Co do jednej kwestii, wszystkie historyczne źródła są ze sobą zgodne – maltańczyki jako rasa, nigdy nie były psami pracującymi. Jedynym celem, dla którego ludzie posiadali te czworonogi, było dotrzymywanie im towarzystwa. Jednym z możnych posiadających psa tej rasy był między innymi rzymski gubernator Malty żyjący w I wieku naszej ery. Był to jeden z pierwszych znanych przykładów psich fanatyków, ponieważ człowiek ten zlecił portreciście wykonanie malunku z wizerunkiem jego pieska, zaś z 1607 roku pochodzi informacja o maltańczyku, którego sprzedano za równowartość dwóch tysięcy dolarów (należy pamiętać o tym, że pieniądz miał kiedyś zupełnie inną wartość. Ciężko jest zebrać w jednym miejscu wszystko o maltańczykach w kontekście historycznym, ponieważ różne źródła przedstawiają ich historię w różny sposób.

Wszystko o maltańczykach w pigułce

Czworonożne śnieżynki

Maltańczyki to bardzo mądre i pełne wigoru psy o umaszczeniu białym niczym śnieg. Stanowią one doskonałe towarzystwo dla ludzi, którzy lubią gdy ich pupil zawsze znajduje się w pobliżu, a głaskanie i pielęgnacja ich miękkiego futra będzie dla nich czystą przyjemnością.

Śnieżnobiały maltańczyk, z oczkami jak dwa węgielki sprawia już samą swoją aparycją, że serce topnieje nawet największym twardzielom! Są to psy, które swoją aparycją rzucają się w oczy pomimo stosunkowo niewielkiego rozmiaru – osiągają one zaledwie 25 centymetrów w kłębie, a ich waga nie przekracza zazwyczaj czterech kilogramów. Ich wesołe usposobienie sprawia, że w połączeniu z białym futerkiem, są one doskonale widoczne już z dalekich dystansów. Ich sierść nie ma podszerstka, a odpowiednie pielęgnowanie jej wymaga od opiekuna dużych ilości czasu i cierpliwości, zaniedbana sierść maltańczyka – poza psuciem wrażeń estetycznych – może prowadzić do różnych chorób i problemów skórnych.

Pojętni uczniowie

Maltańczyki z natury są bardzo bystre, tak więc wychowanie psa tej rasy nie powinno stanowić problemu nawet dla niedoświadczonego opiekuna. Psy te są bardzo chętne do nauki, jednak cechują się wysoką wrażliwością – tak jak z dzieckiem, trzeba tu wystrzegać się szorstkości, a piesek odwdzięczy się wtedy całkowitym posłuszeństwem. Nie popadając w skrajność, należy pamiętać o tym by nie rozpuścić zbytnio maltańczyka, ponieważ wymaga on mimo wszystko konsekwencji w wychowaniu, a raz zakorzenione niepożądane zachowania będzie ciężko u niego wyeliminować.

Nie przesadzaj z karmieniem

Maltańczyk z racji swojej drobnej postury jest bardzo podatny na kontuzje i choroby wynikające z nadwagi. U czterokilogramowego pieska, dwukilogramowa nadwaga będzie porównywalna z trzydziestokilogramową nadwagą u człowieka, który na co dzień waży około 70 kilogramów.

„Wypasiony” maltańczyk ma większą szansę na problemy ze stawami i sercem, a także zachorowanie na cukrzycę. Bądź świadom tego, że podawane przed producentów na paczkach karmy sugerowane ilości podawania jej w ciągu dnia to dane czysto orientacyjne, które musisz samodzielnie dopasować zgodnie z indywidualnymi potrzebami swojego czworonoga. Pamiętaj, że regularne ważenie Twojego psa pozwoli Ci na odpowiednio szybką reakcję w razie, gdyby zaczął on ważyć za dużo bądź za mało.

 

wszystko-co-musisz-na-poczatku-wiedziec-o-maltanczykach

ABOUT THE AUTHOR