|  | 

Zwierzęta

Wczesna kastracja kota

img-responsive

Coraz więcej osób w ostatnim czasie pragnie przygarnąć do swojego domu kota. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to bardzo miłe zwierzę, które może stać się prawdziwym domownikiem. Choć to bardzo często pies jest uważany za przyjaciela człowieka, nie powinniśmy zapominać także o tym, że kot również może być wspaniałym towarzyszem. Wszystko oczywiście jest uzależnione od tego, w jaki sposób go wychowamy. O czym więc powinniśmy pamiętać, jeżeli chcemy zajmować się naszym pupilem?

Kot coraz częściej w naszym domu

Powinniśmy pamiętać, że posiadanie zwierząt domowych może pozytywnie wpłynąć na wiele aspektów naszego życia. Przede wszystkim jeżeli mamy małe dzieci, na pewno będą się lepiej wychowywać z małymi zwierzakami w szczególności, jeżeli będą dorastać razem. Nie należy zapominać o tym, że dzięki zwierzętom domowym możemy nauczyć nasze dzieci obowiązków i systematyczności. W zależności od wieku dziecka, możemy przydzielać mu poszczególne obowiązki związane z kotem. Na pewno dzięki temu nie tylko stanie się od razu znacznie bardziej samodzielne, ale dodatkowo także możemy mieć pewność, że nawiąże się pomiędzy nimi szczególna więź. To bardzo ważne aby już od początku prawidłowo zajmować się zwierzęciem, ponieważ kot tak samo jak nowo narodzone dziecko ma wiele etapów rozwoju i nie możemy pominąć żadnego z nich. Wspomniane zwierzęta rozwijają się nie tylko psychicznie, ale także i fizycznie. Wraz ze wzrostem kota, w szczególności jeżeli jest to kot udomowiony, choć śpiący na dworze, powinniśmy pomyśleć o jego kastracji. Nawet koty żyjące w zamknięciu w domu lub też w mieszkaniu poddawane są właśnie temu zabiegowi. Wczesna kastracja kota pomoże nam rozwiązać wiele problemów. Zatem czy rzeczywiście warto się zdecydować na taki zabieg u naszego pupila oraz czy niesie on za sobą jakieś ryzyko powikłań?

Wczesna kastracja kota – o czym pamiętać?

Przede wszystkim bardzo ważne jest, aby zdecydować się na kastrację u kotów dziko żyjących, ponieważ te przyczyniają się niepotrzebnie do zwiększania populacji. Jeżeli nie mamy żadnych planów prokreacyjnych związanych z naszym zwierzęciem, nie powinniśmy dopuszczać do tego, aby koty niepotrzebnie się mnożyły, wydając na świat potomstwo, które być może nigdy nie znajdzie domu. Wczesna kastracja kota to z pewnością bardzo dobra metoda zapobiegawcza. Jednak decydując się na taki zabieg powinniśmy pamiętać, że zwierzę może być przeprowadzona od 3 do 5 miesiąca życia zwierzęcia, jednak nie wcześniej, ponieważ kot będzie zbyt młody na przeprowadzenie takiego zabiegu. Jest to zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym u weterynarza, który nie jest bardzo ryzykowny. Należy jednak bezpośrednio po kastracji opiekować się zwierzęciem i nie dopuścić do zabrudzenia się rany, ponieważ to może być bardzo poważne w skutkach.

 

wczesna-kastracja-kota

ABOUT THE AUTHOR