|  | 

Zwierzęta

Łuszczenie skóry u psa – powody, objawy

img-responsive

Łuszczenie skóry u psa to poważny problem, z którym trzeba udać się do weterynarza. Inaczej pies będzie cierpieć, a jego stan może dalej się pogarszać. Jak zaobserwować łuszczenie psiej skóry?

Łuszczenie skóry u psa – objawy

Na co trzeba zwrócić uwagę, aby zauważyć pierwsze łuszczenie skóry? Typowym objawem łupieży może być sucha lub bardzo tłusta skóra, która zaczyna się łuszczyć. Pies zaczyna się drapać, przez coraz większe uczucie swędzenia. Dodatkowo problem skórny to duży dyskomfort dla psiaka.
Łuszczenie może wystąpić również od niektórych pasożytów. Pojawia się wtedy zaczerwienienie skóry.
Nieprzyjemny zapach, jaki pies może wtedy roznosić to typowy objaw roznoszącego się łupieżu.
Dodatkowo objawami współistniejącymi przy łuszczeniu się skóry jest ogólna, zła kondycja sierści, intensywne wypadanie sierści, nieprzyjemne wykwity skórne.
Wszystko jednak zależy od rodzaju łupieży, który powoduje łuszczenie się skóry.

Rodzaje łupieżu u psa

Występują dwa rodzaje łupieżu u psa. Łupież pierwotny i wtórny.
Łupież pierwotny to genetyczny łupież, który występuje bardzo rzadko i jest dziedziczony przez szczeniaka po rodzicach. Co ważne, nie ma on typowego objawu, nie powoduje bowiem swędzenia.
Może pojawić się u każdej rasy. Szczególnie często występuje wśród ras takich jak basset hounds, cocker spaniel, springer spaniel, angielskie shar-peis, west highland white terrier, doberman, labrador, jamnik, czy seter irlandzki.
Temu rodzajowi łupieżu można przeciwdziałać od samego początku lub działać w sposób łagodzący. Najlepszą metodą jest zdrowa dieta, delikatne, rutynowe mycie i kąpiele z użyciem specjalnych środków.

Wtórny łupież to dolegliwość, którą pies może nabyć. Najczęstszymi powodami są między innymi alergie pokarmowe i środowiskowe, pasożyty, infekcje bakteryjne, grzybicze i drożdżakowe, zła dieta, niesprzyjające warunki pogodowe, brak pielęgnacji lub niewłaściwe dobre środki do kąpieli, zaburzenia endokrynologiczne – niedoczynność tarczycy, choroba Cushinga.
W tym przypadku łuszczenie się skóry jest spowodowane innymi problemami. Tak więc leczenie tego problemu musi zawierać sposób na rozwiązanie lub zminimalizowanie przyczyny łupieżu w psa.

Podsumowanie

Główną przyczyną łuszczenia się skóry u psa jest łupież, alergia pokarmowa lub środowiska, niewłaściwa pielęgnacja. Częstą przyczyną łupieżu jest również łupież, który może wynikać z wcześniej wymienionych powodów – wtedy jest to łupież wtórny – lub też być genetycznie uwarunkowany.
W przypadku łupieżu wtórnego możliwe jest leczenie, które całkowicie pozbędzie się problemu. W przypadku łupieżu pierwotnego jest niemożliwe. Istnieją jedynie sposoby na złagodzenie objawów. Na szczęście łupież pierwotny jest niezwykle rzadki i nie powoduje swędzenia u psa.

luszczenie-skory-u-psa-powody-objawy

ABOUT THE AUTHOR