|  | 

Zwierzęta

Maltańczyk opis rasy charakter

img-responsive

Maltańczyki to typowe psy do towarzystwa. Są małe, nie wymagają bardzo dużo aktywności, ale za to uwielbiają pieszczoty od właścicieli. Ich sierść to tak naprawdę włosy, dzięki czemu nie uczulają alergików. Wydają się to psy niemal idealne i taki są. O ile wie się kilka rzeczy i umie się z nimi obchodzić.

Maltańczyk opis rasy charakter

Maltańczyk to typowy mały pies, który uważa się za niezwykle walecznego wojownika, jednak tylko w określonej sytuacji. Na co dzień jest to spokojny piesek, który kocha oddawać się delikatnemu głaskaniu przez właściciel i różnym zabawom z nim. Wbrew pozorom potrzebują takich zabaw bardzo dużo, bo o ile nie potrzebują wielogodzinnych spacerów w górach i mogą spokojnie mieszkać w bloku z opcją po prostu dłużych spacerów, to szybko się nudzą. Znudzony maltańczyk zaś, jest bardzo kreatywny, jeśli idzie o gryzienie różnych rzeczy lub wchodzenie tam, gdzie nie powinien.
Ponadto pies bardzo przywiązuje się do swoich właścicieli. Długa rozłąka z nimi – co dla psa oznacza cały dzień – powoduje u psa duże cierpienie i stres. Odbija się to mocno na jego zachowaniu, a nawet apetycie.
Najlepiej więc jeśli mamy w planach dłuższy wyjazd i nie możemy zabrać psa to zostawić go u znajomego, który zajmie się nim i będzie chciał się bawić.
Lepiej nie zostawiać maltańczyka u kogoś obcego. Wtedy budzi się w nim wspomniany wojownik. Te psiaki bardzo nie ufają obcym i mogą zacząć bardzo zajadliwie szczekać, jeśli uznają, że chcą oni zrobić krzywdę właścicielom. Przy wizycie gości lepiej trzymać przez chwilę maltańczyka na odległość, by mógł się przyzwyczaić do nowych osób.
Poza tym szczekanie i piski można usłyszeć tylko wtedy, gdy pies czeka na właściciela “za długo”.
Maltańczyki dobrze dogadują się z innymi zwierzętami, nawet z kotami.
Nie gryzą również dzieci. Jednak trzeba uważać. Małe dzieci nieświadome tego, że mogą skrzywdzić psa, powinny bawić się z nim pod opieką dorosłych.

Pielęgnacja psa

Maltańczyki słyną ze swoich pięknych, białych włosów. Jednak to jest według wielu hodowców ich wada. Te piękne, jedwabiste włosy wymagają bowiem szczególnej pielęgnacji. Codziennego czesania, częstych kąpieli oraz wizyt u fryzjera, który powinien co jakiś czas skracać włosy psa. Inaczej mogą powstać kołtuny, których nie da rady rozczesać.
Patrząc więc na tego malutkiego i uroczego pieska, nie możemy zapominać, że może on kosztować wiele funduszy wydanych na jego włosy.
Z drugiej zaś strony nie uczulają i nie wypadają w dużych ilościach. Przy regularnym czesaniu prawie w ogóle nie wypadają.

Wychowanie

Temat “Maltańczyk opis rasy charakter” nie może obyć się bez wspomnienia o jego szkoleniu i wychowaniu. Na szczęście nie ma tu dużego problemu. Maltańczyki to inteligentne psy, które chętnie będą się uczyć nowych komend i różnych sztuczek.
Trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej metodzie nagradzania psa za to co zrobił dobrze i nie karaniu go fizycznie czy psychicznie za to co zrobił źle.

 

maltanczyk-opis-rasy-charakter

ABOUT THE AUTHOR