|  | 

Zwierzęta

Czy wiesz, która rasa kotów domowych jest największa?

img-responsive

Największa rasa kotów domowych – niekoniecznie Maine Coon

Wśród ludzi przyjęło się, że największą znaną nam rasą kotów jest Maine Coon. Mimo, iż nie jest to rasa, która bezpośrednio jest spokrewniona z którymś z gatunków dzikich kotów, osiąga ona naprawdę imponujące rozmiary.

Maine coon może osiągnąć do 120 centymetrów długości, samice ważą zwyczajowo do 6kg, samce 10, choć w przypadku obu płci może zdarzyć się szczególnie okazały egzemplarz rasy.

Poza rozmiarami, typowym dla kotów tej rasy jest ich długie i gęste futro, które – zupełnie jakby było to potrzebne przy ich wielkości – optycznie powiększa je.

Koty tej rasy uchodzą za przyjacielskie, sprawdzają się dobrze w roli typowego przytulaka spędzającego chętnie czas z człowiekiem na kanapie.

Jeszcze większy kotek

Ku zaskoczeniu wielu ludzi, okazuje się że największa rasa kotów domowych to wcale nie Maine Coon – większy od tej rasy jest Savannach.

Savannach stanowi krzyżówkę genów kota domowego z Serwalem – żyjącą dziko na wolności rasą kota. Jest to rasa, która może osiągnąć długość podobną do przedstawiciela rasy Maine Coon, natomiast może on ważyć aż do 20 kilogramów!

Jest to rasa kota z dużymi, czarnymi uszami w białe plamki, długimi nogami i nie za długim ogonem. Ma krótkie, cętkowane futro.

Wygląd kota może sprawiać wrażenie, że jest on groźny i drapieżny – bez obaw, są to koty bardzo przyjazne, przywiązane do swojego człowieka, jednakże potrzebują dużo ruchu, są niesamowicie skoczne, co – uwzględniając ich gabaryty – może być dość uciążliwe dla opiekuna.

Najdroższy spośród największych

Pośród przedstawicieli największych udomowionych ras kotów znajdzie się również Ashera. Jest to zdecydowanie najdroższa duża rasa kota, ma on geny kota domowego, kota bengalskiego oraz Serwala.

Koty Ashera potrafią ważyć aż do piętnastu kilogramów, są one bardzo przyjacielskie, mówi się o nich, że przypominają usposobieniem psy – bardzo przywiązują się do swoich opiekunów.

O rasie tej mówi się, że jest dobra dla alergików – wykazuje ona właściwości hipoalergiczne, czyli nie wywołuje reakcji alergicznych, jest wspaniałym (choć kosztownym) rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy chcą i mogą pozwolić sobie na kota finansowo, natomiast w przygarnięciu zwierzaka przeszkadza im właśnie alergia.

Czy wiesz, że jest to jedyna rasa kota chroniona patentem? Przedstawiciel rasy potrafi kosztować zazwyczaj między 15 a 95 tysiącami dolarów, odnotowana rekordowa cena kota wynosiła aż 125 tysięcy dolarów!

czy-wiesz-ktora-rasa-kotow-domowych-jest-najwieksza

ABOUT THE AUTHOR