Alaskan husky malamut – co o nim wiemy?
Kilka słów wstępu
Alaskan Malamute to występująca na świecie od dawna rasa psów, która nazwę swą zawdzięcza zamieszkującym tereny dalekiej północy członkom plemienia Mehlemut. Głównym przeznaczeniem Malamutów było ciągnięcie sań jako psy zaprzęgowe. Była to jedyna rasa mogąca znieść ekstremalnie niskie temperatury połączone z ciężką pracą i niedużymi ilościami pożywienia. Dzięki temu, nie minęło dużo czasu, aż Malamuty stały się nieodłącznymi towarzyszami Eskimosów.
W trakcie gorączki złota doszło do rewolucji w życiu tej rasy, gdy znużeni wydobywaniem złota na co dzień ludzie znaleźli rozrywkę w urządzaniu konkursów psich zaprzęgów – był to czas, kiedy rasa rozprzestrzeniła się. Jako rasa, Alaskan Malamute została uznana w 1935 roku.
Jaki jest zatem husky malamut charakter?
Husky malamut charakter
Malamuty są przyjacielskimi, czułymi psami. Stanowią świetne towarzystwo, to wierni i oddani towarzysze, chętni do wszelkiego rodzaju zabaw ze swoimi opiekunami.
Malamuty są sporymi psami, a ich wymagania nie należą do najmniejszych.
Psy tej rasy odznaczają się mocno zaznaczonym instynktem łowieckim, cechuje je wysoka inteligencja (jeśli podejdzie się do nich w zły sposób, mogą nauczyć się agresji kierowanej w stronę innych zwierząt, rzadziej w stronę ludzi), zatem nie jest to rasa dla osób niedoświadczonych w wychowywaniu.
Malamuty wydają się mieć niespożytkowane zapasy energii, dlatego właśnie wymagają one dużej przestrzeni i długich, angażujących spacerów. Jeśli mieszkasz w niedużym mieszkaniu w bloku, nie jest to raczej rasa psa dla Ciebie – pies będzie się męczył i frustrował, może zacząć niszczyć, a tego na pewno nie chcesz.
Ze względu na dość wysoki próg bólu oraz cierpliwość, jest to rasa, która nadaje się do współegzystowania z ludzkimi dziećmi, należy jednak zachować przy tym zdrowy rozsądek – jeśli dziecko przesadzi w zabawie, pies może dać o tym znać.
Za sprawą swojego przyjacielskiego podejścia do ludzi, Alaskan Malamute często wykorzystywało się w charakterze psich nianiek, natomiast w czasach obecnych nierzadko wykorzystuje się je jako psich terapeutów w pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach.
Wygląd rasy
Malamuty to najwięksi i najsilniejsi przedstawiciele ras psów zaprzęgowych. Są potężne, solidnie zbudowane, mają zwartą choć nieprzesadnie krótką sylwetkę. Mają umięśniony tułów nieco dłuższy niż wysokość psa w okolicach kłębu, a ich środek ciężkości przesunięty jest do tyłu – pozwala to na zwiększenie siły napędowej ich tylnych łap przy przeciąganiu ciężarów.
Alaskan malamute ma mocny, łagodnie opadający grzbiet i dobrze rozwiniętą klatkę piersiową. Najniższy punkt klatki piersiowej jest za przednimi łapami (w okolicy łokci), wynosi on niemal połowę wysokości psa w kłębie. Rasa ta ma mocne, dobrze umięśnione lędźwia, a ich ogon jest przedłużeniem linii grzbietu – nad grzbietem znajduje się on tylko wówczas, gdy pies odpoczywa.
Najnowsze komentarze