Breaking News
 |  | 

Zwierzęta

Najbardziej popularne odmiany owczarków

img-responsive

W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na przyjęcie psa do swojego domu. Wbrew pozorom nie jest to takie proste, ponieważ musimy odpowiednio przygotować dla niego teren w szczególności, jeżeli decydujemy się na większą rasę. Bardzo dużą popularnością wśród wielu osób cieszą się między innymi owczarki. Coraz więcej ludzi pragnie mieć ich w swoich domach, jednak nie możemy zapominać o tym, że jest to wymagający pies. Jakie są więc najbardziej popularne odmiany owczarków? Czym się kierować, jeżeli chcemy przyjąć takiego pieska do swojego domu?

Najbardziej popularne odmiany owczarków

Przede wszystkim decydując się na przyjęcie owczarka do swojego domu musimy pamiętać o tym, że jest to rasa bardzo wymagająca. Takie psy będą bardzo męczyć się w bloku, ponieważ potrzebują dużo miejsca, aby być stale aktywne fizycznie. Z tego powodu jeżeli mamy przykładowo dom z dużym ogrodem, będzie to idealne miejsce dla tego pieska. Warto także pamiętać o systematycznych spacerach z owczarkiem – niezależnie od tego, jaką odmianę wybierzemy, ten pies naprawdę kocha ludzi aktywnych fizycznie. Na pewno dzięki temu zwierzę będzie dla nas dodatkową motywacją, aby szybko zmienić swoje nawyki. Jaką odmianę więc wybrać?

Na pewno bardzo popularne odmiany owczarków to owczarki niemieckie oraz podhalańskie, a także szkockie i belgijskie. Owczarek niemiecki to z pewnością najbardziej popularna odmiana, która łatwo poddaje się tresurze i współpracuje z człowiekiem. Z tego powodu cieszy się dużą popularnością, ale także zainteresowaniem służb mundurowych, ponieważ te psy również służą w policji czy też w wojsku. Z kolei wspomniany owczarek podhalański jest nieco bardziej uparty, trudno go tresować, jednak jest to wspaniała rasa, która świetnie sprawdza się jako opiekun stada np. owiec. Owczarek szkocki to także typowa rasa pasterska, która również doskonale sprawdzi się w roli domowego pupila. Ostatnia odmiana, czyli owczarek belgijski to raczej typ obronny, a także stróżujący.

Długi czy krótki włos?

Nie powinniśmy zapominać o tym, że choć owczarki wyglądają praktycznie bardzo podobnie, różni ich przede wszystkim w dużej mierze włos. Decydując się na tego psa, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy będziemy mieć czas na jego pielęgnację oraz czy chcemy, aby mieszkał z nami w domu. Jeżeli wybierzemy owczarka długowłosego musimy pamiętać nie tylko o systematycznych kąpielach, ale także o praktycznie codziennym szczotkowaniu sierści. Niestety w szczególności w okresie, gdy pies będzie ją zmieniał, w naszym domu będzie jej wszędzie bardzo dużo, a gdy zapomnimy o etapie systematycznego szczotkowania, pojawią się na jego ciele kołtuny. Może to oznaczać konieczność skrócenia sierści, dlatego nie warto dopuszczać do takich sytuacji. Długi włos psa aktywnego fizycznie jest w szczególności wymagający, gdy pogoda za oknem jest deszczowa. Wówczas systematyczne kąpiele i czesanie są wskazane w szczególności, jeżeli będzie mieszkał z nami w domu.

 

najbardziej-popularne-odmiany-owczarkow

ABOUT THE AUTHOR