Breaking News
 |  | 

Zwierzęta

Długi czas życia – rekordziści wśród zwierząt

img-responsive

Te zwierzęta żyją najdłużej

Długowieczność w świecie zwierząt to niezwykłe zagadnienie. Niektóre z nich mogą żyć setki lat, co jest marzeniem niektórych ludzi. Oto lista, która przedstawia najdłużej żyjące zwierzęta na świecie:

  1. Żółw olbrzymi – ten gad może przeżyć nawet 150 lat. Żółw olbrzymi może ważyć 250 kilogramów i mierzyć 150 centymetrów. Nazwa olbrzymi ma więc sens. Rekordzista osiągnął wagę 360 kilogramów.
  2. Jesiotr jeziorny – tę rybę rozpoznasz po charakterystycznych wąsach. Osiąga długość 2 metrów, może ważyć aż 90 kilogramów. Jego naturalnym środowiskiem jest dorzecze Missisipi. Jesiotr jeziorny może przeżyć nawet 150 długich lat.
  3. Gąbka Scolymastra joubini – jest bez tkankowym zwierzęciem morskim, które może przeżyć aż 15 000 lat. Naturalnym środowiskiem gąbki Scolymastra joubini są zimne wody oceanu.
  4. Cyprina Islandzka – małż rekordzista miał około 507 lat.
  5. Karmazyn ostrooki – według różnych źródeł może przeżyć od 150 do nawet 200 lat. Rybę można rozpoznać po pięknym czerwonym kolorze. Proces dojrzewania karmazynów ostrookich przebiega powoli. Dojrzałość płciowa osiągana jest dopiero w wieku 10 lat.
  6. Hatterie – rekordziści dożywali nawet 100 lat. Hatteria przypomina jaszczurkę, zaliczana jest do lepidozaurów-sfenodontów.
  7. Rekin polarny – posiada tytuł najdłużej żyjącego kręgowca. Rekiny polarne mogą dożyć nawet 392 lata. Dojrzałość płciową osiągają dopiero po 150 latach życia.
  8. Wal grenlandzki – jest to najdłużej żyjący ssak na świecie. Wal grenlandzki może żyć nawet 211 lat. Ich środowiskiem życia są morza arktyczne i subarktyczne.
  9. Karpie Koi – te piękne ryby mogą żyć nawet 226 lat. Japończycy bardzo je cenią. Karpie Koi są bowiem symbolem szczęścia.
  10. Stułbiopław – można powiedzieć, że jest właściwie nieśmiertelny. Jak to możliwe? Stułbiopław potrafi zastępować stare komórki nowymi. Dzięki temu może przeobrażać się do stadium niedojrzałości płciowej bez ograniczeń. To bez wątpienia król tej listy najdłużej żyjących zwierząt na świecie.

Podsumowanie

Długowieczność i nieśmiertelność to tematy, które pasjonują ludzi od wieków. Wiele osób marzy o tym, aby móc długo cieszyć się życiem. Najdłużej żyjące zwierzęta na świecie osiągają naprawdę imponujące wyniki. Czy jednak tak długo trwające życie jest tak satysfakcjonujące, jak mogłoby się nam wydawać? Niewątpliwie jest to temat interesujący i pełen zagadek, który warto zgłębiać.

 

dlugi-czas-zycia-rekordzisci-wsrod-zwierzat

ABOUT THE AUTHOR