|  | 

Zwierzęta

Jak pielęgnować kota syberyjskiego?

img-responsive

Uważa się, że koty syberyjskie pojawiły się w Polsce dopiero w 1989 roku. Jednak szybko zyskały wielką popularność, ponieważ są wspaniałą, zdrową i łatwą w pielęgnacji rasą. Oczywiście, w zależności od wieku kot syberyjski pielęgnacja jest różna. Mimo to, nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Jak się zająć kotem tej rasy?

W odróżnieniu od wielu innych ras kotów, koty syberyjskie są rasą stworzoną naturalnie, a więc bez jakiegokolwiek wpływu człowieka. Na początku uważano je za pospolite zwierzęta, na równie z dachowcami. Z czasem jednak zaczęto doceniać ich umiejętności łowieckie, zdrowie i dużą odporność. Ponadto, szybko okazało się, że koty tej rasy to ogromne pieszczochy, które uwielbiają spędzać czas w pobliżu człowieka. Bardzo szybko udało się je udomowić, a spędzanie czasu z ludźmi stało się dla nich bardzo przyjemne. Szybko zrezygnowały więc ze swojego życia na wolności na poczet przebywania z człowiekiem.

Kot syberyjski pielęgnacja i opieka

Koty tej rasy są wspaniałymi towarzyszami zarówno dla osób dorosłych, dzieci, jak i innych zwierząt. Uwielbiają zabawy i towarzystwo, źle znoszą samotność. Jeśli należymy do osób pracujących, które większość dnia spędzają po za domem, powinniśmy przygarnąć dodatkowo drugie zwierzątko, które zapewni kotu tej rasy przyjaźń. To niezwykle istotny element opieki nad tym zwierzęciem, które w samotności po prostu cierpi. Nie zapominajmy także, że właściwa opieka nad takim kotem to również zapewnienie dostępu do świeżej wody i pokarmu. Możemy wybrać sposób karmienia kota, jednak powinniśmy zdecydować się na jedną metodą, by nie zaszkodzić żołądkowi zwierzaka.

Jak opiekować się kotem syberyjskim?

Koty tej rasy osiągają zwykle do 4-5 kilogramów. Dla zdrowia naszego pupila powinniśmy zadbać o to, by nie przekraczał tej wagi. W przeciwnym wypadku możemy zafundować kotu wiele problemów zdrowotnych. Ponieważ zwierzęta te lubią dużo jadać, powinniśmy pilnować ilości przyjmowanego pokarmu. Oprócz tego pielęgnacja zwierzęcia jest bardzo prosta. Wystarczy, że 1-2 razy w tygodniu wyczeszemy sierść tego pupila. W okresie linienia powinniśmy czesać zwierzę nieco częściej, aby nie gubił zbyt wiele sierści w domu. Co prawda koty te nie przepadają za taką formą pielęgnacji, ale jest to bardzo ważne dla nich. Z tego powodu od samego początku powinniśmy uczyć zwierzaka, że musi być cierpliwy podczas zabiegów pielęgnacyjnych. W razie konieczności powinniśmy także wykąpać kota. Na szczęście rasa ta lubi wodę. Nie zapominajmy również o przycinaniu ich pazurków.

 

jak-pielegnowac-kota-syberyjskiego

ABOUT THE AUTHOR