Jak zapobiegać świerzbowi u psa w uszach?
Świerzb u psa w uszach – objawy
Typowymi dla świerzbu objawami sa potrząsanie głową i drapanie uszu przez naszego czworonoga. W uszach można dostrzec wtedy obfitą, brązowo – czarną suchą wydzielinę woszczynową, wypadającą niekiedy z uszu zwierzęcia w postaci zbitych fragmentów podczas drapania. Wydzielina ta zazwyczaj jest bezzapachowa, zapach pojawia się dopiero wtedy, gdy do czynienia mamy z infekcją bakteryjną bądź grzybiczą. Jako bezpośredni efekt drapania, na małżowinie usznej i szyi naszego pupila powstają strupy.
Niekiedy zdarza się, że zauważamy strupy na skórze, a z biegiem czasu odkrywamy, że źródło problemu znajduje się (dosłownie) głębiej, bo w kanale słuchowym psa. W poważniejszych przypadkach, nasz pupil może zacząć przechylać głowę na bok, a także mieć problemy ze słuchem prowadzące do głuchoty, niewykluczone są również objawy neurologiczne.
Rozpoznanie i leczenie
By stwierdzić, czy przyczyną dziwnego zachowania jest znajdujący się świerzb u psa w uszach, konieczne będzie wykonanie konkretnych badań diagnostycznych w lecznicy weterynaryjnej.
Niekiedy do rozpoznania świerzbu wystarczy uwzględnienie samej lokalizacji zmian w małżowinie, a także natężenie świądu, czy brak reakcji psa na leki zwalczające świąd. W przypadku psów, świerzb to jedyna choroba skóry, która może zostać potwierdzona dzięki pozytywnej reakcji na leczenie. Znaczy to, że jeśli podejrzewa się tą chorobę, zalecane jest wprowadzenie terapii przeciwświerzbowej zanim jeszcze potwierdzi się obecność pasożyta poprzez dodatkowe badania.
Prawidłowo przeprowadzone rozpoznanie z reguły powinno się popierać bezpośrednim badaniem zeskrobin głębokich skóry, które przeszukiwane są pod kątem występowania charakterystycznych postaci dorosłych świerzbowców bądź ich jaj. Niestety, trudno jest znaleźć odpowiedzialne za świerzb pasożyty w zeskrobinie; dane szacunkowe mówią, że świerzbowca w zeskrobinie udaje się znaleźć zaledwie u 20% czworonogów.
W takiej sytuacji możemy jeszcze wykonać diagnostykę serologiczną – metodę cechującą się odpowiednio większą czułością i swoistością niż zeskrobina (sięga ona nawet 90%), która polega na wykrywaniu obecności przeciwciał przeciwko bakterii świerzbowca. Ma ona jednak jeden poważny mankament – czas potrzebny na wytworzenie przeciwciał w organizmie może sięgać nawet pięciu tygodni, tak więc zbyt wczesne podejście do testu może dać nam fałszywy wynik ujemny.
Istotnym elementem walki ze świerzbem, jest należyte przygotowanie skóry psa do procesu leczenia – zazwyczaj wycina bądź wygala się sierść w miejscach zmienionych chorobowo, a także stosuje się terapię szamponem. Kąpiele w leczniczych szamponach powinny skutkować odsłonięciem strupów i usunięciem będącego doskonałą pożywką dla świerzbowców martwego naskórka (utrudnia on odpowiednią penetrację leków). Jest to część leczenia, którą możemy wykonać sami w domu po uprzednich konsultacjach z weterynarzem.
Wybór leków to decyzja weterynarza, jego zadaniem jest uwzględnienie nasilających się objawów oraz możliwie najlepszej i najłatwiejszej formy aplikacji leku. Poza typowymi preparatami przeciw roztoczom, przy silnym swędzeniu zachodzi konieczność wdrożenia leków przeciwświądowych na krótki czas, po to by zredukować swędzenie i zmniejszyć ryzyko dalszych uszkodzeń skóry.
Jeśli dochodzi do wtórnych zakażeń bakteryjnych, powinno się wdrożyć terapię antybiotykami – ze względu na występującą reakcję nadwrażliwości, pozbycie się objawów swędzenia może wynieść nawet sześć tygodni.
Świerzb – jak zapobiegać?
Jako że świerzb to choroba bardzo zaraźliwa, przekazywana przez kontakt bezpośredni, dotknięte nią zwierzęta powinny zostać odizolowane, a wszystkie zwierzęta przebywające w pobliżu zarażonego psa powinny zostać poddane profilaktycznemu leczeniu. Bakterie świerzbowca nie żyją długo, choć w środowisku są w stanie przeżyć nawet trzy tygodnie – dlatego właśnie, w trosce o skuteczność leczenia, istotne jest odkażenie także środowiska, w którym przebywamy wraz z psem, wszystko wymaga gruntownej dezynfekcji i oczyszczenia.
Najnowsze komentarze