Breaking News
 |  | 

Zwierzęta

Linienie psa, jak mu zapobiegać?

img-responsive

Jak radzić sobie z linieniem?

Linienie psa to rzecz zupełnie naturalna, sierść psa może rosnąć tylko do pewnego momentu po to, by później wypaść i zostać zastąpioną przez nową okrywę. Mimo iż jest to stały element życia psa, z występowaniem którego powinien liczyć się każdy opiekun, dla części z nich wciąż jest to jednak problem dużego kalibru. Rośnie on nawet do tego stopnia, że zdesperowani miłośnicy psów decydują się wybrać te rasy, które nie gubią swej sierści. Jeśli mimo poszukiwań rasy idealnej nie znajdziemy tego, czego szukamy, jedynym co nam pozostaje jest nauka radzenia sobie z tym problemem.

Dla wszystkich ras psów, które posiadają sierść typu normalnego – a nie taką przypominającą ludzki włos, linienie to rzecz naturalna. Cykl „życia” sierści zapętla się: do pewnego momentu sierść rośnie, następnie starzeje się ona, obumiera i na końcu wypada, po czym zostaje zastąpiona przez nową warstwę sierści. Jest to nieustannie powtarzający się proces, którego intensyfikację możemy zaobserwować dwa razy do roku, zazwyczaj na jesień i wiosnę – są to okresy podczas których zauważa się widoczne zmiany temperatury otoczenia. Psy, które mają podszerstek i mieszkają na zewnątrz, przechodzą przez proces zmiany sierści wiosną bardzo intensywnie, po zimie pozbywają się tak zwanej okrywy zimowej (jest ona gęsta i chroni psy przed ujemnymi temperaturami). Linienie psa, który zamieszkuje dom nie jest aż tak zauważalne, mimo zachowania pewnego poziomu intensywności szczególnie wtedy, gdy na dworze jest zimno, a w domu panują temperatury wyższego rzędu.

Jeśli zauważasz u siebie w domu problem jakim jest linienie psa zapobieganie mu może być najlepszym krokiem, by zaoszczędzić sobie odrobiny nerwów.

Linienie psa zapobieganie przez wzbogacanie diety

Gdy staramy się unikać specjalistycznych gotowych środków przeciw linieniu, powinniśmy postawić na wzbogacenie psiej diety. Szczególną uwagę powinniśmy poświęcić karmie – w jej składzie powinny znaleźć się białko i składniki pochodzenia zwierzęcego. Dobra karma powinna być wysokiej jakości, pozbawiona niepotrzebnych dodatków.

By zmaksymalizować efekt naszych działań prewencyjnych, do karmy możemy dodawać odrobinę oleju z łososia (wymaga on specjalnego przechowywania by nie stracił wartości odżywczych, powinien być przechowywany w zimnym i zaciemnionym miejscu, idealnie powinien być wlany do butelki z ciemnego szkła). Jeżeli wciąż zastanawiamy się nad możliwym ograniczeniem psiego linienia, należałoby zwrócić uwagę również na warunki, w których żyjemy wraz z psem. Za duża temperatura może prowadzić do suchości skóry i wzmożonego linienia, dlatego warto jest „skręcić” trochę kaloryfery tak, by temperatura nie przekraczała pułapu 18 – 21 stopni Celsjusza.

 

linienie-psa-jak-mu-zapobiegac

ABOUT THE AUTHOR