Breaking News
 |  | 

Zwierzęta

Nauka przychodzenia psa na zawołanie

img-responsive

Jak nauczyć psa, by przychodził kiedy go wołamy? Wbrew pozorom, nauka przychodzenia psa na zawołanie nie jest tak trudna, jak może się niektórym wydawać. Wystarczy, że dowiemy się, w jaki sposób zmotywować swojego zwierzaka.

Każdy pies zacznie bardzo chętnie z nami współpracować, jeśli tylko zechcemy go do tego zmotywować. Bez względu na to, czy nasz pies jest młodym psiakiem, dorosłym osobnikiem czy już starszym zwierzęciem, jego wielkim zadaniem jest być przy człowieku, uszczęśliwiać go oraz czuć się szczęśliwym. W tym celu zrobi naprawdę wiele. Zaś wszelkie relacje z człowiekiem dają pieskom wiele radości. Nic więc dziwnego, że nasi pupile chętnie dążą do tego, by spędzać z nami czas. Nawet, jeśli spędzanie czasu będzie oznaczać konieczność uczenia się czy wypełniania naszych poleceń.

Jak nauczyć zwierzaka, by do nas przychodził?

Jeśli już wiemy, że pies chce spędzać z nami czas, możemy to wykorzystać. Na przykład w taki sposób, by go uczyć sztuczek, czy innych komend, które są nam potrzebne. Na przykład komendy “do mnie”, po której pies powinien szybko przyjść do swojego opiekuna. Z czasem będziemy mogli liczyć na to, że od razu po wypowiedzeniu tej komendy zwierzę przybiegnie do nas z radością. Początkowo jednak może tak nie być. Co więc zrobić?

Każda nauka przychodzenia psa na zawołanie powinna opierać się na nagradzaniu. Jeśli za każdym razem, kiedy nasz psiak przybiegnie na zawołanie pochwalimy go ciepłym słowem, pogłaskamy i damy wspaniałą przekąskę, nasz pies z ogromną ochotą będzie przychodził na każde zawołanie. Początkowo musimy wielokrotnie powtórzyć tą komendę, aby w mózgu psa przychodzenie na zawołanie kojarzyło się w bardzo pozytywny sposób. Z czasem możemy pomijać co jakiś czas dawanie przekąski. Po jakimś czasie wystarczyć będzie samo głaskanie i chwalenie psa, kiedy przybiegnie na zawołanie. Ostatecznie, zdołamy nauczyć psa tego, by przychodził za każdym razem, szczęśliwy że może to zrobić. Nie będą już potrzebne nawet pochwały.

Jak długo trwa nauka przychodzenia psa na zawołanie?

Cały proces nauki psa zależy od tego, jak pojętne zwierzę mamy. Niektóre psiaki uczą się tej komendy w błyskawicznym czasie, inne nieco dłużej. Jeśli nauka będzie odbywać się w miejscu, gdzie jest wiele bodźców rozpraszających psa, cały proces może potrwać nieco dłużej. Z drugiej jednak strony, aby mieć pewność, że pies za każdym razem od nas przyjdzie musimy uczyć go tej komendy w wielu różnych miejscach, nie tylko w zaciszu domu.

 

nauka-przychodzenia-psa-na-zawolanie

ABOUT THE AUTHOR