|  | 

Zwierzęta

Przebarwienia u maltańczyka – z czego wynikają?

img-responsive

Maltańczyki, małe, białe, urocze

Maltańczyki, to rasa znana już od zamierzchłych czasów – już starożytni Egipcjanie mieli szansę podziwiać ich elegancję i zachwycać się nimi. Nie tylko ich uroda stanowiła atrakcję, psy tej rasy były też wyjątkowo inteligentne i niesamowicie przyjazne w stosunku do ludzi.

Opiekun psa tej rasy musi mieć świadomość, iż reprezentant Maltańczyków będzie wulkanem energii, który woli harce niż spokojny odpoczynek na kanapie. Ich niewielkie rozmiary rekompensują ogromną ruchliwością, które nierzadko przysparza kłopotów właścicielowi jak i samemu psu.

Maltańczyki, łącząc w sobie niewielkie rozmiary i dużą aktywność, są często narażone na problemy ortopedyczne i różnego rodzaju urazy – część z nich wynika, że (mimo białej sierści) maltańczyka ciężko jest dostrzec, zdarza się więc przygniecenie lub przydeptanie.

Przebarwienia u maltańczyka – czy powinieneś się martwić?

Pierwsze zetknięcie się z przebarwioną w okolicach psich oczu sierścią powinno być pobudką do zadania sobie pytań co do tego, czy aby na pewno robimy wszystko co w naszej mocy, by zadbać o prawidłową higienę czworonoga. Szczęśliwie, przebarwienia wokół oczu rzadko kiedy wynikają z zaniedbań właściciela – dużo częściej jest to wina typowego dla tej rasy wzmożonego łzawienia oraz charakterystycznych dla psich łez enzymów. Zapalenie spojówek to częsty problem, który każdorazowo zaobserwowany wymaga niezwłocznej wizyty w gabinecie weterynaryjnym.

Szukając potencjalnego winowajcy zaistniałej sytuacji, możemy upatrywać winy głównie w anatomicznej budowie czaszki naszego czworonoga. Wieloletnie zabiegi prowadzące do miniaturyzacji rasy prowadziły do zaburzenia proporcji, co nie pozostaje bez wpływu na budowę kanalików nosowo – łzowych. Może to prowadzić między innymi do nieprawidłowego odprowadzania łez.

Jeśli jednak przebarwienia nie znajdują się w okolicy oczu, a występują na łapach – ciężko będzie tu „zwalić winę” na nadmierne łzawienie. Podobnie jednak jak w poprzednim przypadku, tu również ponoszą winę głównie enzymy, z tą różnicą, że tu akurat winne są enzymy znajdujące się w ślinie psa. Wylizywanie łap jest typowe dla Maltańczyków, jednakże jest to równocześnie konsekwencją dolegliwości alergicznych.

Weź głęboki oddech, odetchnij

Jeśli występują przebarwienia u maltańczyka tylko na włosiu, nie ma powodu do większych obaw. Jest to co prawda oznaka dolegliwości, która w ogóle nie jest dla psa przyjemna i powinno się czym prędzej zabrać go do weterynarza, jednakże nie stanowi to bezpośredniego zagrożenia dla psiego życia.

 

przebarwienia-u-maltanczyka-z-czego-wynikaja

ABOUT THE AUTHOR