Breaking News
 |  | 

Zwierzęta

Szkolenie psa w domu – komendy dla psa lista

img-responsive

Każdy właściciel psa chciałby, żeby jego pupil znał podstawowe komendy. Przydają się one później, kiedy trzeba psa uspokoić, nauczyć, by nie ruszał danych rzeczy, czy lepiej zachowywał się na spacerze. Jakie komendy powinny być więc uczone na początku? Oto najważniejsze komendy dla psa lista.

Zanim zaczniesz szkolenie

Pamiętaj, że lepiej szkolić młodsze psy. Nie mają bowiem ta silnych własnych nawyków. Poza tym uczenie już szczeniaka zagwarantuje ci mniej problemów z psiakiem później.
Aby szkolenie było owoce, musisz również pamiętać o jego odpowiedniej formule. Zawsze podchodź do szkolenia pozytywnie, bez negatywnych emocji, które mogłyby się udzielić psu.
Każda sesja treningowa z daną komendą powinna być krótka i przyjemna dla psa. Dlatego za każde wykonanie dobrze polecenia powinien on dostać nagrodę w postaci smakołyka lub chwili ulubionej zabawy. Na koniec treningu również powinien dostać wynagrodzenie w postaci twojej uwagi i zabawy.

Komendy dla psa lista

Siad to najczęściej pierwsza komenda, której próbujemy nauczyć psa. Może być przez to paradoksalnie najtrudniejsza, bo pies nie wie jak ma zareagować na człowieka coś do niego mówiącego. Jest jednak na to prosty sposób.
Weź ulubiony smakołyk psa i spraw, by zwierzę się nim zainteresowało. Gdy będzie się poruszał za twoją ręką z przekąską trzymaj ją nad jego głową. Jeśli pies skupi się i będzie trzymał głowę w górze przesuń rękę za linię wyznaczoną przez jego nos. Najprostszym co może zrobić pies, aby dalej śledzić twoją rękę to siąść. Pamiętaj, że przesuwając rękę musisz powiedzieć “Siad”.
Gdy pies usiądzie, daj mu smakołyk, pochwal go i powtórz całość. Po kilku razach psiak zrozumie co znaczy “Siad”

Następna komenda to leżeć . Znów zaczynamy od smakołyka. Połóż rękę z jedzeniem na ziemi lub podłodze. Przygotuj się na to, że pies będzie starał się dostać do przysmaku. Jednak po kilku nieudanych próbach się położy. Wtedy pochwal go.
W następnych próbach oswój go z komendą słowną “leżeć”.

Niezwykle ważną komendą jest Do mnie! . Nikomu nie trzeba mówić, jak to jest ważne, gdy pies biegnie w kierunku drogi, lub za bardzo się od nas oddala.
Jak do tego podejść? Niech ktoś znajomy trzyma psa w pozycji siad. Odejdź kilka kroków i zawołaj go do siebie po imieniu dodając komendę. Dodatkowo w ręce pokazuj mu ulubioną zabawkę. Twój szczeniak powinien pobiec do siebie na co go pochwal i pobaw się z nim chwilę.
Powtarzaj stopniowo zwiększając odległość. Później wyprowadź psa do ogrodu, gdzie w rozpraszającym środowisku będzie musiał powtarzać zadanie.
Pamiętaj aby nie krzyczeć na psa, a w momencie gdy nie przybiegnie do ciebie idź w przeciwnym kierunku. Gdy pójdziesz za nim uzna to za zabawę. Gdy odejdziesz, zrozumie, że nie jest to zabawa i wróci.
Ważne komendy to również :
– Zostań! – najpierw każ siąść psu, a potem odczekaj kilka sekund mówiąc komendę. Nagrodź psa po chwili, gdyż jako szczeniak nie umie pozostawać długo w bezruchu. Z czasem możesz wydłużać czas,
– Nie! – najlepiej uczyć go tego zachowania poprzez stanowcze “nie” i smakołyki. Mówiąc “nie” zabierz smakołyk, który wcześniej mu pokazałeś. Zrozumie, że “nie” oznacza brak nagrody. Przeplataj jednak komendę “nie” podczas treningu z innymi, za które dostanie nagrodę.
– Zejdź! – komenda przydatna gdy pies pcha się na kanapę lub na nasze kolana, gdy tego nie chcemy. Najlepiej uczyć ją poprzez smakołyki. Gdy pies wejdzie tam gdzie nie powinien powiedź “Zejdź” i zachęć go do zejścia. Gdy to zrobi daj mu nagrodę. Gdy nie, postąp jak w przypadku komendy “Nie”, czyli jej nie dawaj.

 

szkolenie-psa-w-domu-komendy-dla-psa-lista

ABOUT THE AUTHOR