|  | 

Zwierzęta

Psia ciąża – ile trwa i co powinieneś o niej wiedzieć?

img-responsive

Pies ile trwa ciąża?

Psy rozmnażają się kompletnie inaczej niż ludzie, a proces ich rozmnażania mimo pewnych cech wspólnych z tym ludzkim, różni się od niego znacznie. Dla wielu opiekunów – zwłaszcza tych początkujących – stwierdzenie psiej ciąży stanowi nie lada wyzwanie, nie wiedzą oni bowiem pies ile trwa ciąża, nie potrafią również rozpoznać jej pierwszych objawów.

Ciężarna suczka zdecydowanie będzie wymagała naszej pomocy i odpowiedniej pielęgnacji, pochylmy się więc nieco nad tematem.

Czas trwania ciąży u psów jest znacznie krótszy niż u ludzi – jest to czas około dwóch miesięcy, dokładniej trwa on zwykle między 58 a 63 dni. Nierzadko, ciąża z początku przebiega bez objawów i dopiero pojawiające się u dołu brzuszka wypukłości nasuwają opiekunowi pewne podejrzenia.

Kiedy sunia może stać się mamą?

Osiągnięcie dojrzałości płciowej przez psa to coś, do czego musi dojść przed pierwszą psią ciążą. Nie jest to żadne prawo, które stworzono by zadbać o dobro psa, a jedynie kwestia genów. Dojrzałość płciowa, z kolei, jest kwestią rasy – najwcześniej rozmnażać się mogą psy ras małych i średnich, czyli między innymi popularne yorki, chihuahua czy nie za duże kundle.

Pierwsza cieczka, która pojawia się u małych psów pomiędzy siódmym a dwunastym miesiącem życia, jest sygnałem świadczącym o gotowości do posiadania potomstwa. U psów ras większych pierwsza cieczka występuje nieco później, może pojawić się nawet w 24 miesiącu życia.

Dojrzałość płciowa psa sama w sobie nie jest wystarczająca do spłodzenia potomstwa, a suczki po pierwszej rui niekoniecznie muszą być na tyle dojrzałe i rozwinięte fizycznie, by poradzić sobie z porodem i macierzyństwem – w takich momentach wyczekuje się momentu osiągnięcia przez suczkę tak zwanej dojrzałości hodowlanej, czyli takiej, która pozwoli bez problemu wydać na świat zdrowe potomstwo. Nie powinno się dopuszczać samca do suczki celem zapłodnienia wcześniej niż przed drugą lub trzecią cieczką.

Pierwsze objawy psiej ciąży

Nazywając rzeczy po imieniu – nie będąc weterynarzem, o psim stanie błogosławionym orzec jest ciężko. U suczek, objawy ciąży niekoniecznie muszą pojawić się zaraz po zapłodnieniu, a sama ciąża może nieźle zaskoczyć opiekuna.

Jedne z pierwszych sygnałów o tym, że sunia będzie mamą jest zmieniający się obwód dolnej części jej brzuszka, a także powiększające się gruczoły mlekowe. Należy pamiętać, że podobne objawy występują także w przypadku ciąży urojonej psa, a jedynym sposobem by upewnić się, że nasz czworonóg faktycznie spodziewa się potomstwa, jest badanie USG w gabinecie weterynaryjnym.

 

psia-ciaza-ile-trwa-i-co-powinienes-o-niej-wiedziec

ABOUT THE AUTHOR