|  | 

Zwierzęta

Twoje oczy na czterech łapach – pies przewodnik niewidomych

img-responsive

Pies to najlepszy przyjaciel dla człowieka. Jednak dla niektórych jest nie tylko towarzyszem, ale i szansą na bardziej normalne, samodzielne życie. Pies przewodnik niewidomych to coraz bardziej rozwijająca się forma terapii za pomocą tych czworonogów.
Dzień w dzień, na tysiącach psich przewodników spoczywa ogromna odpowiedzialność za życie i zdrowie ich opiekuna.
Jakim cudem czworonóg może tak zmienić życie osoby niewidomej?

Cechy psów przewodników

Pies, który spełnia funkcję przewodnika dla osoby niewidomej musi mieć odpowiednie cechy. Musi mieć odpowiednie nastawienie do szkolenia – kurs trwa dwa lata, podczas których pies intensywnie uczy się zachowania w zgiełku miasta, ostrzegać przed przeszkodami, znajdować miejsce na ławce czy w autobusie, albo znajdować przejścia dla pieszych. Musi wykazywać się więc opanowaniem i niezwykłym skupieniem. Z wiadomych przyczyn nie może być to również mały piesek, ani też największe psy na świecie.
Psi przewodnicy muszą wykazywać się niezwykłym węchem oraz wzorkiem, by móc prowadzić swojego opiekuna.
Jakie najczęściej są to psy?

Rasy pies przewodnik niewidomych

W Polsce według statystyk 80% psich przewodników to labradory. Dalej są golden retrievery, owczarki niemieckie i border collie.
Skąd labradory zawdzięczają sobie w tej dziedzinie taką popularność? To dawne psy myśliwskie, które posiadają wspaniałą pamięć oraz chętnie uczą się nowych zachowań, sztuczek i komend. Dodatkowo szybko przyzwyczajają się do nowego opiekuna oraz mają łagodny stosunek zarówno do ludzi, jak i większości zwierząt domowych.
Mają również dobre gabaryty, które umożliwiają prowadzenie dorosłego człowieka.
Lata, które przodkowie obecnych labradorów spędzili na przynoszeniu zestrzelonego ptactwa teraz procentują. Dzięki wytrzymałości, węchowi i zapałowi do pracy nie nużą się wykonywanym zadaniem. Doskonale również odnajdują się w miejskiej dżungli, gdzie zawsze znajdą to, co akurat będzie potrzebne.
Podobnie sytuacja ma się z innymi rasami psich przewodników. W gruncie rzeczy są to psy, które we krwi mają wykonywanie pracy i zadań, polegających na ich wyczulonych zmysłach. Dodatkowo jednak przychodzi ogólne zdrowie tych ras, wrodzona inteligencja, w miarę łatwe szkolenie i rozmiar.

Jakich cech szuka się u każdego psiego przewodnika?

Sam fakt bycia owczarkiem, czy labradorem nie oznacza, że pies nadaje się do zostania przewodnikiem. Aby podejść do dwuletniego szkolenia, pies musi spełnić następujące wymagania :
– stabilny psychicznie, bez przejawów agresji
– chętny do współpracy z człowiekiem zarówno podczas szkolenia, jak i poza nim,
– towarzyski o miłym, łagodnym usposobieniu,
– potrafiący dostosować się do zmiany opiekuna.
Dodatkowo wszystkie te cechy pies musi wykazywać jako szczenię, gdyż to młode psy poddaje się szkoleniu. Kończą je mając 2 lub 3 lata. W wieku 8 lat za to idą na psią emeryturę.

 

twoje-oczy-na-czterech-lapach-pies-przewodnik-niewidomych

ABOUT THE AUTHOR