|  | 

Zwierzęta

Czy wiesz, jak koty się rozmnażają?

img-responsive

Temat rozmnażania się kotów to bardzo ciekawa sprawa. Nie każdy wie, że zwierzęta te rozmnażają się w bardzo młodym wieku. Zaledwie kilkumiesięczne kotki i kocurki osiągają już swoją dojrzałość płciową i są zdolne do prokreacji. Zaś okres ten kończy się po wielu latach. To wszystko sprawia, że jedna para kotów może doczekać się bardzo licznego potomstwa w całym okresie swojego życia.

Zadając sobie pytanie, jak koty się rozmnażają nie możemy pominąć najważniejszego zagadnienia. Koty to ssaki, zwierzęta które rozmnażają się płciowo. Do zapłodnienia może dojść wyłącznie poprzez odpowiednie działania pary kotów o odmiennej płci. Jak już wspomnieliśmy, nawet kilkumiesięczne kociaki są w stanie rozpocząć rozmnażanie się. Jednak nie jest to w pełni bezpieczne dla ich zdrowia. Najbezpieczniej, kiedy zaplanowane krycia kotek odbywają się u w pełni dojrzałych osobników, również z w pełni dorosłymi kocurami.

Bezpieczne rozmnażanie się kotów

Pamiętajmy, że fakt, iż kotka jest gotowa do prokreacji i może u niej dojść już do zapłodnienia nie oznacza, że jest ona w pełni rozwinięta i gotowa do macierzyństwa. Jeśli dojdzie do zapłodnienia, a ciąża prawidłowo rozwinie się, to po kilku tygodniach na świat przyjdzie kilka kociąt, które będą wymagały właściwej opieki, karmienia i wychowania. To wszystko spoczywa na kociej mamie. Aby kotka mogła w pełni zająć się swoim potomstwem musi jednak mieć już rozwinięty instynkt macierzyński, dość stabilną psychikę i być zdrowa. W przeciwnym razie może dojść do tego, że kotka porzuci swoje młode, zanim będą gotowe do samodzielności. Zdarza się, że porzucane są już chwilę po porodzie, zupełnie nie zdolne do życia.

Jak koty się rozmnażają i czy jest im to potrzebne?

Wiele osób uważa, że każda kotka powinna choć jeden raz w swoim życiu zostać mamą. To powinno pozytywnie wpłynąć na jej zdrowie, dojrzałość, psychikę i zabezpieczy ją przed chorobami. W rzeczywistości jednak nie jest to prawdą. Owszem, ciąża i macierzyństwo dobrze wpływają na organizmy kobiet, suk czy kotek. Jednak w przypadku zwierząt, nie ma takiej konieczności. Kotka może dożyć wielu lat w zdrowiu, szczęściu i bez najmniejszych problemów nawet wtedy, kiedy w młodym wieku zostanie wysterylizowana i pozbawiona okazji do macierzyństwa. Takie kotki również żyją bardzo długo, są chronione przed wieloma chorobami, jak również mogą dojrzeć psychicznie i nie przejawiać jakichkolwiek problemów przez cały okres swojego życia. Jeśli więc nie planujemy hodować zwierząt, śmiało możemy zdecydować się na sterylizację.

 

czy-wiesz-jak-koty-sie-rozmnazaja

ABOUT THE AUTHOR