|  | 

Zwierzęta

Niby podobne, ale różne – hawańczyk a maltańczyk

img-responsive

Hawańczyki i maltańczyki mają nie tylko podobne nazwy. Część początkujących psiarzy – a nawet tych bardziej doświadczonych – może je pomylić przez podobny wygląd. Jest również powszechne zdanie, że są to podobne psy charakterologicznie, co nie jest prawdą. I to udowodnimy porównując – hawańczyk a maltańczyk.

Hawańczyki

Hawańczyki to małe psy z zachodniej części basenu śródziemnomorskiego. Mają długą, sierść, która ma dwa rodzaje włosa. Zewnętrzne są jedwabiste, miękkie i falują się, podczas gdy druga warstwa jest bardziej szorstka, prosta i krótsza.
Pierwotnie były jedynie w kolorze białym, jednak obecnie występują – i są akceptowane jako wzorcowe – inne odmiany kolorystyczne.
Mają długie uszy, które opadają oraz ogon skręcony ku górze. Charakterystycznie opadają włosy z ogona na grzbiet psa. Czarne oczy w kształcie migdałów mają czarne powieki, sprawiając że wydają się większe.
Ogólnie ich waga wynosi od 3 do 5,5 kilogramów, a wysokość od 22 do 29 centymetrów.

Hawańczyki to towarzyskie psy, rwące się do zabawy – w tym tych z dziećmi. Są wesołe, nie okazują agresji innym zwierzętom i ludziom. Nie jest psem dla aktywnych, chyba że wożony w specjalnym koszyczku.
Może żyć od 14 do 16 lat.

Maltańczyki

Maltańczyki pochodzą również z regionu Morza Śródziemnomorskiego, ale z jego centralnej części. Mają miękką, długą sierść tylko w białym kolorze beż żadnego podszerstka czy drugiego rodzaju włosa.
Jak ma małe pieski mają zwartą budowę przypominającą kwadrat. Masa ich ciała waha się od 2 do 5 kilogramów. Uszy pokryte są jeszcze dłuższymi włosami.
Mają ciemne – ale nie czysto czarne – oczy otoczone równie ciemnymi powiekami.
Są bardzo towarzyskie, ale to one decydują wobec kogo. Jeśli ktoś im się nie spodoba, albo zrobi coś nie tak maltańczyk zacznie szczekać. Trzeba również uważać z dziećmi. Sam pies jest bardzo cierpliwy i nie powinien ugryźć, ale dziecko mogłoby przez przypadek skrzywdzić delikatnego pieska. Jednak starsze dzieci bez problemu mogą się z nim bawić. Nawet jeśli mają alergię, gdyż tak naprawdę sierść psa to włosy, które mniej uczulają. Na dodatek ich nie gubi.
Maltańczyki są również bardzo żywe. Uwielbiają zabawy i biegać po podwórku, jednak nie są to długodystansowcy. Na dłuższe spacery lepiej zabrać koszyczek na rower, w którym pies będzie jechać.
Żyją od 12 do 14 lat.

Hawańczyk a maltańczyk

Hawańczyki pochodzą z zachodniej części terenów Morza Śródziemnego. Maltańczyki zaś z centralnej części tego regionu.
Hawańczyki mają podwójną sierść w kilku odmianach kolorystycznych i są większe. Maltańczyki mają jeden rodzaj sierści w białym kolorze i mają kwadratową bryłę, niższą od hawańczyków.
Hawańczyki żyją również dłużej.

 

niby-podobne-ale-rozne-hawanczyk-a-maltanczyk

ABOUT THE AUTHOR