|  | 

Zwierzęta

Najlepsze, domowe sposoby na glony w akwarium

img-responsive

Glony są najczęstszym problemem w akwariach i trudno jest ich całkowicie uniknąć. Pochodzą one z wielu różnych źródeł, w tym z nie do końca zjedzonego pokarmu dla ryb, rozkładających się materii (np. obumarłych roślin), niezjedzonego pokarmu dla ryb, a nawet z nadmiaru światła słonecznego.

Ważne przypomnienia

Im więcej światła masz w akwarium, tym więcej glonów będzie rosło. Niektóre glony są korzystne, ponieważ pobierają azot z wody, ale zbyt duża ich ilość obniża poziom tlenu i blokuje dostęp światła do roślin na dnie zbiornika.

Istnieje wiele sposobów na kontrolowanie glonów w akwarium. Porozmawiaj z właścicielem sklepu zoologicznego o produktach przeznaczonych do ograniczenia wzrostu glonów. Jeśli jednak Twoje zwierzęta jedzą zbyt dużo pokarmu, który jest dla nich przeznaczony lub jeśli nie jedzą go wystarczająco dużo, istnieje kilka domowych sposobów, które mogą pomóc im jeść więcej lub przestać jeść tak dużo.

Glony stają się problemem, gdy w wodzie znajduje się nadmiar składników odżywczych. Może się to zdarzyć z wielu powodów:

  • Nadmierna ilość odpadów rybnych
  • Przekarmienie
  • Duże ilości rozkładającej się materii
  • Ryby, które są chore lub umierające.

Zakwity glonów są zwykle spowodowane przez nadmiar składników odżywczych, co sprzyja wzrostowi i rozprzestrzenianiu się glonów. Zakwity te mogą być również wywołane przez wahania temperatury wody, co prowadzi do szybkiego wzrostu glonów. Najczęstszymi gatunkami rosnącymi w akwariach są algi zielone i niebiesko-zielone.

Leczenie w celu zwalczania glonów

Pierwszym krokiem w leczeniu glonów jest zidentyfikowanie ich rodzaju. Glony zielone kwitną w chłodniejszych wodach i najprawdopodobniej pojawią się wiosną lub jesienią, kiedy temperatura powietrza ulega wahaniom. Niebiesko-zielone glony pojawiają się w miesiącach letnich i rozwijają się w ciepłych temperaturach.

Zakwity niebiesko-zielonych glonów wyglądają jak warstwy farby pokrywające powierzchnie roślin, podczas gdy zielone glony pojawiają się jako żylaste lub oślizgłe plamy na skałach, roślinach, a nawet ścianach akwarium. Niektóre odmiany zielenic tworzą przypominające włosy nitki, które unoszą się w całym zbiorniku. W obu przypadkach, dotknięte obszary nabierają brązowawego zabarwienia z powodu śmierci glonów i ich rozkładu.

Oto dwa domowe sposoby na glony w akwarium:

  1. Zmniejsz ilość światła, które dostarczasz do zbiornika – Możesz myśleć, że to sprawi, że twoje ryby będą nieszczęśliwe, ale tak nie jest. Chodzi o to, że zmniejszając ilość światła dostarczanego do zbiornika, zapobiegniesz szybkiemu wzrostowi glonów i zużyciu całego tlenu w wodzie.
  2. Zaprzestań przekarmiania – Jak wspomniano powyżej, jednym z powodów, dla których glony rosną tak szybko jest fakt, że pokarm (i inne zanieczyszczenia) pozostają na dnie zbiornika, gdzie stają się pożywką dla zarodników glonów. Zaprzestając przekarmiania, możesz drastycznie zmniejszyć ilość resztek zalegających na dnie zbiornika, a tym samym zredukować ilość zarodników glonów.

 

najlepsze-domowe-sposoby-na-glony-w-akwarium

ABOUT THE AUTHOR