|  | 

Zwierzęta

Czy koty biało rude są wyjątkowe?

img-responsive

Tak zwane dachowce to koty domowe, które znamy od setek lat. Dla wielu to zwykłe, nie szczególne w niczym koty. Jednak koty biało rude przez wielu są uznane za osobny gatunek dachowca, a na pewno przypisuje się im inne cechy, umiejętności i zachowania. Jak gdyby kolor ich futerka miał wpłynąć na cechy typowego kota dachowca.
A może tak właśnie jest?

Koty biało rude charakterystyka

O rudych kotach krążą niemal legendy. Wiele mówi się o ich osobliwym charakterze i temperamencie tych kotów. Trudno również obojętnie przejść obok tego kota, gdyż rudo-białe futerko zwraca na siebie uwagę o wiele bardziej niż zwykłe pręgowane, czy czarne. Jednak czy naprawdę może mieć to wpływ na samego kota?

Nie ma naukowych dowodów na to, że rude koty są innym gatunkiem. Wynika z tego, że mają takie same cechy jak inne typowe koty. Trzeba jednak zauważyć, że podobnie do ludzi, koty mają swój indywidualny charakter i każdy jest inny. Nie ma na to wpływ kolor sierści.

Jednak mimo wszystko popkultura lubi wykorzystywać motyw rudego kota. Być może dlatego, że właśnie są one otoczone pewną dozą tajemnicy, a może dlatego, że rude futerko jest bardzo charakterystyczne i łatwiej jest zapamiętać rudego kota Garfielda, niż gdyby był brązowy?

Intrygujące fakty o rudo-białych kotach

Mimo wszystko jest kilka potwierdzonych naukowo faktów na temat rudych kotów.

#1 Rude koty to samce
Jest to genetycznie uwarunkowane i potwierdzone. W większości – 80% – rude koty to samce. Ma to związek z chromosomem X, który ma duże związki z płcią, a także powiązany jest z genem warunkującym rude futro.
Tak więc samiec, który ma dwa różne chromosomy – XY – ma więcej szans, by być rudy. Samiczka która ma chromosomy XX, obydwa musi mieć obarczone “genem rudości”, by mieć taki kolor. Żeby zaś taka sytuacja miała miejsce zarówno ojciec kotki, jak i matka musieli być rudzi.

#2 Rude koty są ofiarą przesądu o rudych ludziach
Rude koty są słynne ze specyficznych cech charakteru jak złośliwość, przebiegłość, czy spryt. Częściowo może być to możliwe, bo koty są inteligentne, a to jest łączone ze sprytem. Jednak co do złośliwości nie jest możliwe, gdyż z naukowego punktu widzenia, zwierzęta nie odczuwają tak emocji.
Skąd się więc wzięło to przypisywanie takich cech? Najprawdopodobniej po tym, jak zaczęto roznosić, że rudzi ludzie mają takie cechy, przypisano takie cechy i rudym kotom.

#3 Rudy kot inaczej reaguje
Naukowo potwierdzono, że budowa mózgu rudego kota jest nieco inna, niż budowa kota czarnego czy burego. Nie ma to jednak wpływu na zachowanie kota. Jedyne co to zmienia, to naukowe badania. Rude koty nie mogą brać udziału w badaniach nad nowymi szczepionkami lub lekami, gdyż wyniki uzyskane na nich są inne od tych uzyskanych na kotach innego umaszczenia.
Przekłada się to również na leczenie weterynaryjne rudego zwierzaka.

 

czy-koty-bialo-rude-sa-wyjatkowe

ABOUT THE AUTHOR