Pupil dla kilku pokoleń, czyli niezwykła długość życia żółwia
Żółwie już od jakiegoś czasu przestały być gadami występującymi tylko na wolności. Coraz częściej możemy zobaczyć je w witrynach sklepów zoologicznych i domowych terrariach. Stały się niezwykłym zwierzęciem domowym, o którym dziś opowiemy kilka słów. Jaka jest długość życia żółwia, jakie w ogóle mamy gatunki żółwi i czym się charakteryzują?
Długość życia żółwia – pupil na lata
Posiadanie żółwia to bardzo poważna decyzja. Wiąże się to nie tylko z koniecznością zapewnienia mu odpowiednich warunków i zapoznaniem się z wieloma faktami na temat hodowli żółwi. Trzeba bowiem zapewnić mu odpowiednią temperaturę wody, suchego środowiska, dostateczną wilgotność, odpowiednie światło, jedzenie bogate w wapń i dostatecznie różnorodne, a także specjalną lampę UVB, która będzie wygrzewać naszego gada.
Jednak przede wszystkim wziąć odpowiedzialność za to zwierzę i to na długie lata. W odpowiednich warunkach żółwie potrafią bowiem dożyć nawet 100 lub 150 lat. Jest to nieco dziwna wizja, ale kupując żółwia i odpowiednio o niego dbając jest duże prawdopodobieństwo, że jeszcze twoje wnuki będą się nim jeszcze opiekować.
Jakiego żółwia możemy hodować w domu?
W sklepach zoologicznych możemy znaleźć kilka gatunków żółwi. Wszystkie możliwe są do hodowli domowej. Należy bowiem pamiętać, że spośród 300 gatunków żółwi wiele jest pod ochroną lub po prostu nie jesteśmy w stanie w domowych warunkach zapewnić im odpowiednich warunków bytowania.
W zoologicznych mamy możliwość zobaczenia kilku gatunków żółwi.
Żółw stepowy
To najpopularniejszy gatunek żółwia w sklepach zoologicznych. Osiąga od 15 do 25 centymetrów długości. Lubi ciepło w swoim terrarium – od 20 do 26 stopni. Może zapadać w sen zimowy, przy czym w warunkach domowych może to nastąpić nawet wiosną.
Żółw czerwonolicy
To żółw wodno-lądowy o charakterystycznych czerwonych pręgach na głowie. Zazwyczaj ma 19 centymetrów długości. Najlepiej czuje się w temperaturze 28 stopni i w terrarium z możliwością pływania jak i wyjścia na suchy ląd by się wygrzać.
Żółw grecki
Największy żółw domowy. Osiąga 30 centymetrów długości. Wspaniale czuje się w ciepłym i słonecznym terrarium. Latem może spędzać czas na dworze, grzejąc się w słońcu.
Żółw chiński
Podobnie jak czerwonolicy żółw wodno-lądowy. Ten charakteryzuje się żółtymi pręgami i żółtą barwą po stronie brzusznej pancerza. Osiąga do 17 centymetrów długości ciała. Powinien mieć terrarium, w którym będzie mógł zarówno pływać jak i wygrzewać się w świetle specjalnej lampy.
Najnowsze komentarze