Breaking News
 |  | 

Zwierzęta

Co znaczy imię dla szczeniaka i jak je wdrożyć?

img-responsive

Poważna decyzja

Jeśli postanowiłeś przygarnąć czy też kupić szczenię z hodowli, oznacza to, że musisz być gotowy na szereg obowiązków, które – poza przyjemnościami – będą wynikały z wzięcia na siebie odpowiedzialności za żywe stworzenie. Wzięcie pod opiekę psa wymaga od człowieka pewnej odpowiedzialności i konsekwencji, ponieważ odpowiednie ułożenie szczenięcia jest równie trudne i istotne, jak prawidłowe wychowanie dziecka. Zanim zaczniesz wybierać imię dla szczeniaka – pomyśl najpierw o tym, czy wystarczy Ci cierpliwości do tego zwierzęcia – szczenię na początku będzie uczyło się czystości, a gdy będzie ząbkować – z pewnością zasmakuje w Twoim obuwiu czy meblach.

Zadbaj o to, by odpowiednio wprowadzić imię dla szczeniaka

Pierwszym krokiem przed rozpoczęciem nauki reagowania szczeniaka na swoje imię będzie wybranie owego imienia. Jeśli chodzi o psa, ma to dla niego znaczenie tylko pod względem klarownego przekazu. Dziwną ludzką tendencją jest mówienie do psa jak do człowieka, jakby oczekiwało się od niego normalnej, werbalnej odpowiedzi. Należy pamiętać, że o czworonogi, owszem, potrafią rozpoznać pojedyncze słowa, jednak wypowiadanie w ich stronę całych zdań jest bezcelowe, ponieważ jest to dla nich zwykła paplanina.

Specjaliści zalecają, by wybrane dla psa imię nie było za długie (to znaczy, że nie powinno składać się więcej niż z dwóch sylab) oraz by było ono dźwięczne (zawierała głoski takie jak „ks”, „dż” czy „r”). Pomoże to zwierzęciu wyłapać moment, w którym zwracasz się dla niego. W ten sposób, Tutenchamon będzie przykładem złego dla psa imienia, ponieważ liczba sylab przewyższa dwie, samo imię zaś nie jest w ogóle dźwięczne. Zauważa się tendencję do skracania imion bądź stosowania zdrobnień w przypadku właścicieli, którzy zdecydowali się nadać swoim podopiecznym zbyt długie imiona – jest to niestety mylące dla psa, ponieważ zamiast zapamiętać jednego imienia, na które powinien reagować, musi on nauczyć się aż trzech.

Wykaż się kreatywnością i zadbaj o to, by imię psa wyróżniało się w jakiś sposób – jest to szczególnie istotne, jeśli w zamieszkiwanej przez Ciebie okolicy w trakcie spacerów będziesz spotykał inne psy. Jeśli wybierzesz nietypowe, oryginalne imię, zmniejszysz tym samym szanse na to, że spotkasz identycznie nazwanego psa. Drogą dedukcji możesz dojść do wniosku, że pozwoli Ci to uniknąć sytuacji, w której nieznajomy nieświadomie przywoła do siebie Twojego psa.

Unikaj stosowania ludzkich imion dla zwierząt

Nie jest to co prawda zbrodnia, a polskie prawo nie przewiduje kary grzywny za obdarowanie psa ludzkim imieniem, może być to jednak przyczyną wielu niezręcznych sytuacji. Gdy nieświadomy słuchacz usłyszy, że musisz wykastrować Kacperka, bądź Twój Zbysio pogryzł się z jakimś psem, może on wyciągnąć pochopne wnioski. Poza tym, wyobraź sobie sytuację, w której nazywasz psa imieniem ulubionej cioci, która nagle postanawia Cię odwiedzić. Ciężko będzie wytłumaczyć jej, że to absolutnie nie wynikało z braku szacunku, nieprawdaż?

 

co-znaczy-imie-dla-szczeniaka-i-jak-je-wdrozyc

ABOUT THE AUTHOR