Jak leczyć biegunkę u psa?
Wbrew pozorom, biegunka u psa to dość częsta przypadłość, która może wynikać z kilku powodów. W większości możemy poradzić sobie z tą przypadłością samodzielnie, podając psu odpowiednie środki. W innych przypadkach może on jednak wymagać wizyty u lekarza weterynarii i podania specjalistycznych preparatów. Zatem, jak leczyć biegunkę u psa?
Biegunka u psa nie jest chorobą. Jest jednak objawem pewnych nieprawidłowości, które również mogą oznaczać chorobę. Najczęściej zwierzaki te cierpią z powodu biegunki kiedy dojdzie u nich do zatrucia pokarmowego. Czasami jest to skutkiem błędów żywieniowych, jakie popełniają opiekunowie tych zwierząt, ale może zdarzyć się również tak, że nasz pies zje coś, co mu zaszkodzi, a czego nie podaliśmy psu. Najczęściej do takich zdarzeń dochodzi, kiedy psiak pozostanie bez opieki człowieka w ogrodzie, w domu, czy podczas spaceru.
Jeśli chcemy zapobiegać biegunkom u psów powinniśmy podawać im wyłącznie dobrej jakości karmę, nie podawać produktów, które nie są przeznaczone dla tych zwierząt, nie dokarmiać ludzkim jedzeniem, unikać nagłych zmian w diecie psa, a także podawania nieświeżego pokarmy.
Jak leczyć biegunkę u psa?
W zależności od przyczyny, postępowanie może być zupełnie inne. Zdarza się, że biegunka jest efektem ubocznym po szczepieniu psa, odrobaczeniu go lub podaniu jakichś leków. Czasem może być efektem silnego stresu. W takich przypadkach biegunka powinna dość szybko minąć sama i bez konieczności wizyty w przychodni weterynaryjnej. Jak leczyć biegunkę u psa wywołaną takimi przyczynami? Wystarczy, że zapewnimy psu świeżą wodę, najlepiej przegotowaną i zafundujemy krótkotrwałą głodówkę. W przypadku, gdyby jednak biegunka była zbyt ostra i męcząca dla psa, możemy podać lek bez recepty, który powinien zmniejszyć dolegliwości.
Jak leczyć biegunkę u psa wywołaną chorobą?
Zdarza się, że biegunka jest objawem choroby. Mogą to być łagodne infekcje bakteryjne lub wirusowe, zarobaczenie organizmu, bądź poważne choroby, aż po nowotwory włącznie. Zatem, jeżeli nasz zwierzak zaczyna słabnąć, a biegunce towarzyszą wymioty, podwyższona temperatura, bądź w kale zwierzęcia widoczna jest krew, powinniśmy udać się na konsultację do weterynarza. W takim przypadku może okazać się, że podanie profesjonalnych preparatów leczniczych będzie koniecznością. Ponadto, lekarz podczas badania może stwierdzić, czy psu nie dolega jakaś choroba. W takim przypadku zdarza się, że podjęcie właściwych kroków będzie konieczne. Szybka reakcja może zaś uratować zdrowie lub życie naszego zwierzaka.
Najnowsze komentarze