Ile trwa ciąża u yorków i co musisz o niej wiedzieć?
Nowy York, stary York, czyli kilka słów o Yorkach
Yorkshire terrier, popularny w Polsce pod nazwą York, jest to pies miniaturowy o długim uwłosieniu do złudzenia przypominającym ludzkie. Yorki to rasa nieduża, za to wyposażona w niezły charakterek. Psy te mogą tulić się w jednej chwili do właściciela tylko po to, by zaraz obszczekać bez powodu przechodzącego obok spokojnie psa, ot tak, dla draki, by pokazać mu kto rządzi na osiedlu. York, podobnie zresztą jak każdy przedstawiciel rasy mającej cokolwiek wspólnego z terierem, będzie odważnie i zaciekle bronić terytorium na którym przebywa.
Ile trwa ciąża u Yorków i jak ona przebiega?
Kilka dób po zapłodnieniu, suka yorka ma dużo mocniejszy apetyt, a jej włosie połyskuje. Piąty tydzień ciąży to czas, w którym zaczyna być zauważalne zaokrąglenie boków, w szóstym tygodniu nabrzmiewają i różowią się jej sutki, sama suczka staje się zaś ostrożna w ruchach, jakby ociężała. W końcowych fazach ciąży psinka zaczyna gubić sierść umiarkowanie (utrata dużej części sierści to objaw niedoboru soli mineralnych i witamin).
Czas trwania ciąży u yorkshire terriera jest zazwyczaj taki sam jak u reszty psów – zazwyczaj są to 63 dni, jednak zauważa się odchylenie między 58 a 66 dniami. Gdy w miocie ciężarnej suni znajduje się tylko jedno szczenię, ciąża trwa powyżej 63 dni. Wydłużający się ponad 66 dni czas ciąży może być już przyczyną obaw, zazwyczaj uznaje się go za objaw choroby. Jego przyczyną może być niewystępowanie skurczów porodowych albo niestandardowo duży płód. Jedyną osobą mogąca udzielić pomocy w takiej sytuacji jest lekarz weterynarii.
Poród następujący przed upływem 63 dni uznaje się za wczesny w sytuacji, gdy młode go przeżyją i za poronienie, jeśli młode nie dały rady przeżyć porodu. Potencjalną przyczyną przyspieszenia porodu może być mieszanka zawartych w karmie substancji odpowiedzialnych za wywoływanie skurczów macicy, spleśniały lub zgniły pokarm, choroba powodująca zakłócenie obiegu krwi u siki, wysoka gorączka lub gwałtowne oziębienie ciała, wynikające z uderzenia lub wstrząsu urazy brzucha, lub nadmierny wysiłek fizyczny. Co do zasady, poronienie przebiega raczej szybko i zdarzają się nawet sytuacje, w których opiekun nie zauważa, że jego suka poroniła (bardzo często płody i błony płodowe są zjadane przez nią na chwilę po poronieniu).
Drugi okres ciąży to moment, w którym nie powinno się pozwalać suce na intensywny wysiłek, skoki czy bieg, należy chronić ją wtedy przed wstrząsami i innymi czynnikami mogącymi doprowadzić do poronienia. Suka nie powinna już uczestniczyć w zabawach z innymi psami.
Zdarza się, że hormony płciowe które produkuje sunia w okresie cieczki w ilości większej niż zazwyczaj, wywołują coś na wzór objawów ciąży. Dziewiąty tydzień po cieczce to moment, w którym w psich sutkach zaczyna pojawiać się mleko, sunia zaś mości się w legowisku i zachowuje tak, jakby miała rodzić. Stan ten na ogół mija, jednak sucza może cierpieć przez bóle sutków i próbować ściągać sobie z nich pokarm, co grozi zapaleniem sutków – zaleca się wówczas robienie okładów z Altacetu, ograniczenie białka a także płynów w pokarmie.
Co dalej?
Wiesz już co nieco o Yorkshire terierach, a także o tym, ile trwa ciąża u yorków. Pozostaje Ci jedynie baczne obserwowanie Twojego pieska, ponieważ może on potrzebować Twojego wsparcia jako opiekuna.
Najnowsze komentarze