Breaking News
 |  | 

Zwierzęta

Jaki pies był używany do polowań na lisy?

img-responsive

Powstanie różnych ras psów było podyktowane potrzebami. Psy od bardzo dawna są wykorzystywane przez człowieka do wielu różnych zadań. Między innymi do polowania na lisy. Choć od pewnego już czasu myśliwi odeszli od wykorzystywania psów do takich celów, to przeznaczenie ras wciąż istnieje.

Każdy pies rasowy został wyselekcjonowany przez człowieka w bardzo konkretnym celu. Jedne miały ludzi bronić, inne chronić jego stada owiec, czy krów, zaś inne przydawać się podczas polowania czy poszukiwań. Istnieje również grupa psów, która miała służyć jedynie do tego, by dotrzymywać ludziom towarzystwa. Jednak z czasem wiele z powyższych funkcji zanikło, a niemal wszystkie rasy psów zaczęliśmy wykorzystywać właśnie jako zwierzęta towarzyszące nam na co dzień.

Dlaczego pies używany do polowań na lisy w ogóle powstał?

Lisy, podobnie jak inni drapieżnicy, stanowiły dla zwierząt gospodarskich spore zagrożenie. Ich wysoka liczebność oznaczała więcej osobników, które mogły zaatakować hodowane kury, młode jagnięta, czy króliki. W efekcie ludzie tracili źródła pożywienia i ponosili wielkie straty. Z tego powody wiele lat temu człowiek postanowił zmniejszać populację lisów na własną rękę. Szybko okazało się, że psy mogą w tym pomóc i dodatkowo płoszyć lisy z nory, znajdować je, a w niektórych przypadkach nawet zagryzać drapieżniki. Nie powinien więc dziwić fakt, że dość szybko psy zaczęły towarzyszyć swoim opiekunom podczas polowań. Dodatkowo, jeśli jakieś zwierzę wykazywało szczególne predyspozycje do polowania, ludzie zaczęli je rozmnażać, by tych doskonałych łowców pozyskać jeszcze większą liczbę.

Jaki pies używany do polowań na lisy sprawdzał się najlepiej?

Stopniowo ludzie zauważali, że rozmnażanie psów daje im nie tylko satysfakcję, ale również doskonałych pomocników. Z tej przyczyny zaczęli selekcjonować poszczególne osobniki pod względem ich wyglądu i charakteru, uzyskując w ten sposób nowe rasy psów. Te z kolei mogły sprawdzać się w swoich rolach znakomicie. Wśród doskonałych łowców lisów znalazły się norowce, które wypłaszały lisy z nory, aby człowiek mógł na nie polować. Legawce, a wiec psy z grupy wyżłów, pointerów i seterów, które wystawiały zwierzynę. Aportery i posokowce, których zadaniem było przyniesienie do człowieka postrzelonego, rannego lub zabitego lisa. Psy gończe, które puszczały się w pogoń za zwierzyną. Tropowce, czyli psy, których zadaniem było wytropienie lisa. Grupa psów, które pomagały ludziom polować na lisy jest naprawdę wiele. Jednak w obecnych czasach już nie wykorzystujemy psów zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem.

 

jaki-pies-byl-uzywany-do-polowan-na-lisy

ABOUT THE AUTHOR