|  | 

Zwierzęta

Królik – kilka ważnych informacji

img-responsive

Opieka nad królikiem? Poznaj kilka informacji

Królik może być miłym towarzyszem. Przed zdecydowaniem się na opiekę nad królikiem, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

 1. Królik nie jest gryzoniem, a zajęczakiem,
 2. Trzeba je kastrować, bez względu na płeć,
 3. Królik może przeżyć nawet 10 lat, czasami dłużej,
 4. Opiekun powinien zadbać o regularne szczepienia królika,
 5. Królik może ważyć ponad 3 kilogramy,
 6. Zajęczak potrzebuje regularnych wizyt u weterynarza,
 7. Królika nie należy podnosić za uszy,
 8. Królika lubi towarzystwo, potrzebuje kompana tego samego gatunku,
 9. Króliki lubią ruch i bardzo go potrzebują, ważna jest także przestrzeń,
 10. Zajęczaki nie przepadają za braniem na ręce. Mogą użyć zębów aby zapewnić sobie spokój,
 11. Króliki żywią się głównie sianem i gałązkami. Suszone zioła również mogą znaleźć się w menu tego zajęczaka.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, iż o królika trzeba codziennie dbać. Nie wystarczy zamknąć go w klatce i dostarczać wodę oraz pożywienie. Zajęczak ten potrzebuje opieki, możliwości poznawania otoczenia i odpowiedniej dawki ruchu.

Niepokojące objawy

Królik powinien regularnie odwiedzać weterynarza. Warto obserwować zajęczaka, aby w przypadku niepokojących objawów móc zareagować szybko i skuteczne. Czerwone oczy u królika to często spotykany problem. Sytuacja jest normalna w przypadku niektórych ras, takich jak nowozelandzki biały. Czerwone oczy u królika mogą być objawem choroby lub wynikiem urazu. Warto w takich przypadkach udać się z zajęczakiem do weterynarza, aby ustalić przyczynę koloru oczu oraz podjąć odpowiednie kroki w celu rozwiązania problemu. Obserwuj królika i w razie niepokojących objawów zgłoś się z nim do lekarza weterynarii.

Każdy królik jest inny

Warto pamiętać o tym, że króliki mają różne upodobania i charaktery. Istnieją zajęczaki, które można określić mianem kanapowców, inne zaś nie potrafią długo usiedzieć w miejscu. Warto obserwować zajęczaka i starać się zaspokajać jego potrzeby. Dzięki prawidłowej opiece królik może być Twoim przyjacielem przez długie lata. Warto o niego zadbać i stworzyć mu prawidłowe warunki do życia. Należy wspomnieć o tym, że króliki to czyste zwierzęta. Niektórzy uczą je nawet załatwiania potrzeb w kuwecie, co jest praktycznym i wygodnym rozwiązaniem. Szukasz małych rozmiarów pupila na długie lata? Królik może okazać się idealny. Decydując się na opiekę nad królikiem, nie można zapomnieć, iż wymaga on opieki weterynaryjnej

 

krolik-kilka-waznych-informacji

ABOUT THE AUTHOR