|  | 

Zwierzęta

Jak rozróżnić – maine coon czy ragdoll?

img-responsive

Czasami rasy są dość często mylone przez podobieństwo w ogólnym wyglądzie. Najczęściej chyba mylonymi kotami rasowymi są maine coon i ragdoll. Obie rasy to duże koty domowe, o gęstym futrze wywodzące się z Ameryki Północnej. Mimo wszystko jest kilka cech po których z łatwością odróżnisz te koty, zamiast zastanawiać się – to maine coon czy ragdoll?

Maine coon

Uznawany jest za narodowego kota Kanady. Jest to jeden z najwcześniej poznanych kotów domowych, a przy okazji jeden z największych.
W Kanadzie powstało wiele legend i pogłosek na temat tego jak powstał ten kot. Jedna z nich sprawiła, że obecnie znamy te koty jako właśnie maine coon. Według niej miały one powstać jako krzyżówka dzikich kotów ze stanu Maine, z szopami praczami – z angielskiego racoon, a potocznie coon. Jak wiadomo takie połączenie nie jest możliwe, jednak nazwa pozostała.
Charakterystyka
To półdługowłose koty o masywnej sylwetce. Ich waga waha się od prawie 3,5 do 8 kilograma w przypadku samicy, i od prawie pięciu do 11 kilogramów w przypadku samca. Długość dorosłego osobnika – ciało plus ogon – może wynosić nawet metr. Nie są więc to małe koty.
Ich kanciasta głowa razem z dużymi lekko skośnie ustawionymi uszami z pędzelkami jak u rysia sprawiają, że ten koty wygląda jeszcze bardziej niesamowicie. Zwłaszcza zaś wzrok przyciągają jego oczy. Zielone, złote lub miedziane.
Są również rekordzistami jeśli chodzi o długość wibrysów. Osiągają nawet 16 centymetrów.
Piękny i puszysty ogon dopełnia całości kota pokrytego długą, gęstą i luźno opadającą sierścią.

Ragdoll

Czyli szmaciane lalki, bo tak tłumaczy się tą nazwę, powstały po części przypadkowo w latach 60, w Kalifornii. Pewna kobieta znalazła bowiem białą kotkę potrąconą przez samochód. Zaopiekowała się nią, a ta po jakimś czasie wydała na świat specyficzne kocięta. Wszystkie wiotczały, kiedy brało się je na ręce. Z tego powodu nazwano je ragdollami.
Były to pierwsze kocięta o tej cesze. Właściciela przez długi czas krzyżowała je z innymi kotami, chcąc uzyskać idealnego kota.
Współczesnego ragdolla.
Charakterystyka
Ragdolle to jedne z największych kotów domowych. Są duże i bardzo muskularne. Ich masa w przypadku samic waha się od 4 do 6 kilogramów, a u samców do 10 kilogramów. Oprócz wiotczenia, po wzięciu na ręce mają również charakterystyczną postawę. Mianowicie mają dłuższe tylne łapki, przez co przyjmują skośną postawę. Kolejną cechą gatunkową są zawsze niebieskie oczy w różnych odcieniach. Według hodowców im ciemniejszy tym lepiej.
Ich uszy nie mają pędzelków jak u maine coon, tylko są zaokrąglone na końcach.
Między palcami jego łapek występują kępki sierści. Zaś ogon jest długi i puszysty ale zwęża się ku końcowi.
Występuje wiele rodzajów umaszczenia tego kota. W teorii są trzy rodzaje, które dzielą się na 10 odmian kolorystycznych.

Maine coon czy ragdoll

Jak widać są wyraźne różnice w wyglądzie i zachowaniu obu kotów. Maine coon może być bardziej dziki i niezależny od ragdolla. Ragdoll zaś jako jedyny kot wiotczeje w rękach.

 

jak-rozroznic-maine-coon-czy-ragdoll

ABOUT THE AUTHOR