|  | 

Zwierzęta

Kiedy szczeniaki zaczynają chodzić

img-responsive

Bardzo często wiele osób decyduje się na przyjęcie do swojego domu psa. Jak mówi popularne przysłowie, pies jest przyjacielem każdego z nas, dlatego jeżeli chcemy mieć jakąś bratnią duszę w domu, powinniśmy się na niego zdecydować. Bardzo częstą praktyką jest między innymi kupowanie małych psów. Gdy jest to szczeniak, bardzo łatwo będzie nam nauczyć go czystości. Jednak o czym jeszcze powinniśmy pamiętać w tym przypadku?

Gdy mały pies przybywa do domu

Przede wszystkim powinniśmy mieć świadomość, że jest pewna granica, której nie możemy przekroczyć chcąc zabrać szczeniaka do domu. Mowa tu oczywiście o jego wieku, ponieważ pies, który jest nowonarodzony musi odpowiedni czas spędzić przy swojej matce, aby go wykarmiła. Jeżeli minie już ten pierwszy etap, szczeniak jest gotowy aby “odstawić go” od matki i możemy być pewni, że świetnie da sobie radę w naszym domu. Wówczas powinniśmy bardzo pilnować takiego malucha, jeżeli jest to pies młodziutki i nie do końca samodzielny. Istotne jest w tym przypadku między innymi systematyczne podawanie odpowiedniego pokarmu. Jeżeli mamy psa od renomowanego hodowcy na pewno zadbał o jego wszystkie niezbędne szczepienia, jak również odrobaczenie. Jednak jeżeli takie informacje nie widnieją w jego książeczce zdrowia, powinniśmy jak najszybciej udać się ze szczeniakiem do weterynarza i uzupełnić braki. Bardzo wielu właścicieli psów, którzy nie mają zbyt dużego doświadczenia ze szczeniakami panikują, kiedy szczeniaki zaczynają chodzić. Jest to piękny moment, gdy nasze psy w końcu mogą samodzielnie się poruszać po naszych pomieszczeniach i są już na tyle odważne, aby poznawać nowe zakamarki. Jednak dla każdego właściciela to także nowy kłopot, ponieważ musimy zabezpieczyć bardzo wiele rzeczy. O czym w szczególności warto pamiętać?

Kiedy szczeniaki zaczynają chodzić – co robić?

Jeżeli mamy szczeniaki w domu, które właśnie zaczęły chodzić powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że są to psy, które chcą poznawać świat. Tak samo jak z małym dzieckiem, które jeżeli tylko stanie na nogi staje się coraz bardziej odważne i chce samodzielnie poznawać swoje otoczenie. Jeżeli mamy w domu takiego ruchliwego szczeniaka, powinniśmy przede wszystkim pamiętać o zabezpieczeniu schodów. Maluchy mogą bardzo łatwo z nich spaść, a taki upadek może być dla nich nawet śmiertelny. Powinniśmy także zabezpieczyć wszystkie małe przedmioty, jakie mogą znaleźć się w zasięgu psów. Nie możemy zostawiać na podłodze małych elementów przykładowo zabawek, dekoracji itp., ponieważ psy łatwo mogą je połknąć i się udławić. Kiedy szczeniaki zaczynają chodzić, powinniśmy jako ich opiekunowie przewidzieć każdy ich krok i jak pierwsi zauważyć czyhające na nich niebezpieczeństwa.

 

kiedy-szczeniaki-zaczynaja-chodzic

ABOUT THE AUTHOR