|  | 

Zwierzęta

Jak prawidłowo opiekować się kociakiem?

img-responsive

Jak powinna wyglądać odpowiedzialna opieka nad kociakiem?

Na wstępie należy wspomnieć o paru istotnych faktach. Po pierwsze, kot, pies, chomik, pająk czy wąż, a także jakiekolwiek inne zwierzę – nigdy nie powinno zostawać wręczone jako prezent. Po drugie – podobnie jak wszystkie inne zwierzęta – kot nie jest zabawką.

Decyzja o przygarnięciu kociaka pod nasz dach powinna być przemyślana. Biorąc pod uwagę to, że – jak każde żywe stworzenie – kot ma swoje potrzeby, musimy zapewnić mu zatem odpowiedni komfort życia, stworzyć warunki, w których będzie mu się żyło dobrze. Jeśli zapewnisz swojemu kociakowi odpowiednie środowisko do życia, będzie on zdrowy i szczęśliwy, a ponadto odwdzięczy Ci się miłością.

Opieka nad kociakiem jest swego rodzaju wyzwaniem, aczkolwiek podołać może mu zdecydowanie każdy człowiek, pod warunkiem, że jest gotów zaangażować się w to i poświęcić na to trochę swojego czasu.

Poniżej znajdziesz dwie porady dotyczące tego, co powinieneś zrobić gdy opiekujesz się kotem.

Twój dom musi być bezpieczny!

Zabezpieczenie domu jest jedną z najważniejszych części opieki nad Twoim kociakiem, w dużej mierzy zależy od niego życie i zdrowie Twojego ulubieńca.

Nie ulega wątpliwości fakt, że bezpieczeństwo kota wzrasta mocno wtedy, gdy nie wychodzi on na dwór. W domu jesteś w stanie zapewnić mu dużo ruchu i sprostać jego potrzebom. Mimo wszystko, koty są stworzeniami ciekawymi z natury, dlatego nie zdziw się jeśli Twój zwierzak będzie próbował dać dyla przy pierwszej okazji – kota może skusić cokolwiek, nagły ruch za drzwiami, jakiś szmer, przebiegająca po parapecie wiewiórka. Kot może próbować skoczyć z okna lub dać susa z balkonu.

Mimo panującego stwierdzenia, że koty zawsze upadają na cztery łapy, nie należy poddawać testowi jego zasadności – upadek z wysokości jest niesamowicie niebezpieczny dla kota.

Mieszkanie na parterze nie jest również pozbawione niebezpieczeństw – o ile upadek z niedużej wysokości nie zrobi mu krzywdy, tak otoczenie będzie pełne czyhających na niego niebezpieczeństw.

By uniknąć przykrych sytuacji, możesz wyposażyć się w specjalne siatki montowane w oknach – pomogą Ci one zapobiec przypadkowego opuszczenia domu przez Twojego kota, a jednocześnie będzie on mógł wciąż odpoczywać na parapecie czy balkonie, bez Ciebie zamartwiającego się o to, czy nie wypadnie.

Kocia wyprawka

Nim kot zagości na stałe w Twoim mieszkaniu, musisz wyposażyć się w odpowiednią wyprawkę. Sprawi to, że kociątko brykające po Twoim mieszkaniu będzie czuło się dużo lepiej. Zacznij od miseczek, jedna na karmę, druga na wodę. Dokonując wyboru kieruj się tym, czy miseczkę da się łatwo umyć i utrzymać w stanie higieny.

Równie ważne będzie legowisko – w sklepach zoologicznych masz wiele możliwości, na półkach znajdują się domki dla kotów, łatwe do zawieszenia hamaki, czy standardowe legowiska przypominające budową pontony. Na pewno znajdziesz coś, co Cię urzeknie.

Kot mus mieć gdzie się załatwić, nie zapomnij więc o kuwecie. Tu możesz wybierać między dwoma rodzajami, kuwetami zamkniętymi i tymi, które są odkryte. Do kuwety będzie Ci potrzebny żwirek. By kot nie zraził się zapachem, na początku warto kupić bezzapachowy i zbrylający się – kotu łatwiej będzie przekonać się do kuwety, a Tobie łatwiej będzie ją sprzątnąć.

 

jak-prawidlowo-opiekowac-sie-kociakiem

ABOUT THE AUTHOR