Biegunka kota – jak rozpoznać i jakie mogą być przyczyny?
Każdy właściciel kota pragnie, by jego zwierzę było zdrowe, pełne sił i zadowolone z życia przy swoim opiekunie. Niestety czasami nawet najlepsze starania mogą iść na marne i nasz zwierzak może zachorować. Wtedy najlepiej pójść do weterynarza i rozpocząć kurację.
Jednak i w tym wszystkim może być problem, bo jak zauważyć czy coś się dzieje. Jak zinterpretować to, co nasz kot robi? Zwłaszcza, jeśli to biegunka?
Biegunka kota
Biegunka kota to dość szeroki temat. Głównym problemem jest to, że może przyjmować kilka form. Poza tym biegunka może przypominać zmiany wywołane zmianą karmy, czy stresem, spowodowanym na przykład długą rozłąką z właścicielem.
Jak rozpoznać czy to biegunka?
Pierwszą oznaką biegunki są luźne, wodniste lub przypominające śluz kau. Jeśli kot wydala takie odchody i to znacznie częściej niż kiedy normalnie się wypróżnia może być to biegunka. Powinniśmy się zacząć przyglądać kotu, już w chwili gdy chodzi do kuwety częściej niż 5 razy na dobę.
Trzeba pamiętać o tym, że biegunka u kota przyjmuje również kilka form.
Pierwsza, która oprócz tego, że kot wydala wcześniej opisane odchody charakteryzuje się ograniczoną ilością takich stolców. Nie ma również innych typowych oznak jak apatia, osowiałość, czy brak apetytu. Jest to najłagodniejsza forma biegunki, ale i ona oznacza, że kto może być chory i potrzebować pomocy weterynarza.
Najgorsza jest oczywiście forma ostra biegunki, w której kot ma wszystkie jej objawy. Jest to nagła biegunka z częstym oddawaniem kału, w którym może pojawić się nawet krew. Kot wyraźnie wtedy traci na energii, nie chce jeść.
Może również wystąpić przewlekła biegunka, która w umiarkowanym natężeniu może dawać coraz to kolejne objawy w ciągu kilku dni.
W każdym z tych przypadków należy pamiętać, że biegunka nie jest jedyną chorobą. To jedynie objaw poważniejszej choroby. Nawadnianie zwierzęcia i podawanie preparatów przeciwko biegunce pomoże poprawić stan kota, ale nie wyleczy go z przyczyny biegunki.
Przyczyny biegunki
Jest wiele przyczyn, które mogą wywołać u kota biegunkę. Często, niestety, zdarza się to na skutek zjedzenia przez zwierzę rozrzuconej trutki albo rośliny o działaniu trującym lub spryskanej trującym opryskiem. W takim przypadku oprócz biegunki mogą wystąpić wymioty i objawy neurologiczne, przez co stan kotka szybko ulega pogorszeniu. Wtedy niezwłocznie należy udać się do weterynarza.
W przypadku łagodnej biegunki przyczyną może być zmiana żywienia czy podanie krowiego mleka. U niektórych kotów może podrażnić to układ pokarmowy, co wywołuje biegunkę. Lepiej więc podczas zmiany karmy obserwować kota.
Biegunka często występuje przy infekcjach. Wtedy kot może mieć także wymioty i gorączkę. W tym wypadku również należy zawieść kota na wizytę u weterynarza i ustalić co to za infekcja i jak ją leczyć.
Najnowsze komentarze