|  | 

Zwierzęta

Jaki i dla kogo jest pies labrador?

img-responsive

Labradory należą do psów, które są bardzo popularne w naszym kraju. Opis psa labradora zna większość z nas. Jest to pies raczej sporej wielkości, jednak cechuje się ogromną łagodnością i przyjacielskim usposobieniem.

Nie da się ukryć, że labradory zalicza się do nieco większych psów. Masa ich ciała może osiągać od 25 kg do nawet 35 kg. Powoduje to, że psy te są dość ciężkie, masywne i przy tym dość powolne. Jednak ich spora masa ciała nie ma wiele wspólnego z ich charakterem. Dobrze wychowane i socjalizowane psiaki to wyjątkowo przyjacielskie zwierzęta. Łagodne, lojalne, kochające bliskość człowieka i wspólnego spędzanie czasu labradory stanowią idealny materiał na kompana. Polecane są zatem dla rodzin z dziećmi czy dla osób, które nie mają zbyt dużego doświadczenia z wychowaniem psów, ale marzą o psie dużej rasy.

Jaki jest opis psa labradora?

Pies tej rasy to raczej sporej wielkości zwierzę o dużej masie ciała. Mogą występować w trzech odmianach barwnych. Mogą mieć maść biszkoptową, czekoladową lub czarną. Nie zdarza się, aby rasowe psy miały przemieszanie kolorów na sierści, dodatkowe plamki, łatki czy inne znaczenia. Takie mogą wystąpić jedynie u labradorów w maści żółtej, zatem biszkoptowej. Rasa ta nie występuje w kolorach takich, jak biały, niebieski czy merle. Ponadto, labradory posiadają wyłącznie krótką okrywę włosową. Nie ma tu szorstkiej sierści, falującej czy zbyt miękkiej. Są to psy z grupy 8 FCI, należące do aporterów, płochaczów i psów dowodnych. Ich sierść musi być zatem okrywą chroniącą psa.

Ponadto, labradory to masywne psy, o mocnej i zwartej budowie ciała. Są bardzo aktywne, choć nie nadają się do zbyt obciążających sportów. Agility, dogfrisbee, czy inne sporty z udziałem psów nie są wskazane dla osobników tej rasy. Psy te są jednak wielkimi miłośnikami wody. Chętnie wchodzą do rzeki czy jeziora, chętnie pływają i bardzo lubią tego rodzaju aktywności. Z uwagi na dość sporą masę zwierzęcia, są to również aktywności, które poleca się dla labradorów. W wodzie stawy psa są odciążone, a mięśnie dodatkowo wzmacniają się, dzięki czemu mogą utrzymywać zwierzę i wpływają na jego doskonałą kondycję.

Jak opiekować się labradorem?

Przede wszystkim, powinniśmy zapewnić psu towarzystwo. Ceni on sobie bliskość z człowiekiem, nie możemy zatem odbierać jej psu. Dodatkowo, powinien mieć stały dostęp do czystej i świeżej wody. Karmienie psa powinno odbywać się dwukrotnie w ciągu dnia, wyłącznie dobrej jakości karmą, w ilościach polecanych przez producenta karmy. Dodatkowo, regularne spacery i zabawa w aportowanie to szczyt marzeń zwierzęcia.

jaki-i-dla-kogo-jest-pies-labrador

ABOUT THE AUTHOR