|  | 

Zwierzęta

Kawia domowa – ważne informacje

img-responsive

Kawia domowa

Świnka morska, określana również jako kawia domowa, to gryzoń średnich rozmiarów z Ameryki Południowej. Jest chętnie wybierana na domowego pupila. Wymaga odpowiedniej opieki i warunków do życia. Świnka morska jak długo żyje? Jakie rasy są dostępne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w kolejnych akapitach niniejszego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Świnka morska – kilka informacji

Świnka morska jak długo żyje to jedno z najczęstszych pytań przyszłych opiekunów tych gryzoni. Kawia domowa żyje 4 do 8 lat w niewoli. Warto odpowiednio o nią zadbać, aby cieszyć się jej towarzystwem jak najdłużej. Istnieją różne rasy świnki morskiej. Wyróżnią się krótkowłose, o średniej długości włosa oraz kawie domowe długowłose. Przykłady krótkowłosych to crested, reks czy rozetkowa. Rasy o średniej długości włosa to curly oraz CH teddy. Przykłady ras długowłosych to sheltie, merino, mohair czy alpaka. Podjęto się również wychowania ras pozbawionych włosa. Nazwy to baldwin oraz skinny.

Opieka nad kawią domową

Świnka morska potrzebuje określonych warunków do życia. Warto pamiętać o tym, iż kawie domowe lubią towarzystwo. Właściciel nie powinien więc oszczędzać czasu na pieszczoty i wspólne zabawy. Niezadbanie o tę kwestię może doprowadzić do zdziczenia świnki morskiej.
Kawia domowa musi czasami wyjść ze swojej klatki. Poznawanie otoczenia jest wskazane i warto regularnie jej na to pozwalać. W klatce powinna znaleźć się oczywiście miska dobrej jakości oraz poidełko na wodę. Warto umieścić w niej także domek, aby świnka morska mogła spać. Potrzebna jest również pasza i siano.
Podstawą żywienia świnki morskiej jest siano i zioła, w sklepach dostępne są również specjalne granulaty. Do diety świnki morskiej warto włączyć świeże owoce i warzywa. Dzięki odpowiedniej diecie i opiece kawia domowa będzie kilkuletnim towarzyszem. Sposób żywienia wpływa również na wygląd i stan sierści gryzonia, o co również warto zadbać. Ważne jest to, aby kawia domowa dostawała świeże pożywienie dobrej jakości. Gryzonie te mają dosyć wrażliwe żołądki. Nieświeże jedzenie może spowodować poważne choroby.

Podsumowanie

Świnka morska może być pupilem każdego, kto zadba o zaspokojenie jej potrzeb. Prawidłowe żywienie i warunki sprawiają, że kawia domowa może przeżyć nawet 8 lat. Warto pamiętać, iż gryzonie lubią towarzystwo i zabawy z opiekunem. Poza dobrze wyposażoną klatką, należy zapewnić im także możliwość poznawania otoczenia.

 

kawia-domowa-wazne-informacje

ABOUT THE AUTHOR