Dworski pies na naszej kanapie, czyli spaniel japoński
Spaniel japoński, znany również pod nazwą chin japoński to energiczny pies do towarzystwa. Świetnie czuje się w otoczeniu ludzi, jednak przed zakupem tego uroczego psiaka warto wiedzieć o nim kilka rzeczy.
W końcu każdy chce jak najlepiej zadbać o swojego psa, a do tego będzie potrzebne trochę wiedzy.
Garść faktów
Chin japoński to bardzo stara rasa psa. Według najprawdopodobniejszej teorii wywodzi się z terenów Chin – choć sama nazwa chin, odnosi się do słowa “tsien” czyli pies po chińsku.
Wiadomo na pewno, że piesek stał się popularny w Kraju Wiśni, jednak nie jako łatwo dostępny pies.
Był psem władcy, więc często jego wizerunek był na jedwabiach, czy porcelanie. Stał się również postacią występującą w baśniach i opowieściach ludowych. Za skrzywdzenie, próbę wywiezienia lub kradzieży psa z dworu groziła kara śmierci. Był bowiem największym skarbem narodowym dla dworu.
Do Starego Kontynentu dotarł w okolicach wieku XVI. Najpierw w Hiszpanii i Portugali. Tutaj również zaczęły dworską karierę. Jeden z nich miał być podarowany nawet królowej Wiktorii.
W Polsce nie jest to znana rasa. Być może powodem jest fakt, że usłyszano o nich dopiero w 1977 roku, kiedy pierwsze osobniki pojawiły się w kraju.
Wygląd
Chin mierzy do 26 centymetrów wysokości. Waży zazwyczaj około 3-4 kilogramów. Ma długą, jedwabistą w dotyku sierść. Jest bardzo gęsta i najczęściej dwukolorowa – biało-czarna. Jak na swoje rozmiary sierść jest bardzo długa i wymaga odpowiedniej pielęgnacji, by jak najdłużej pozostała tak piękna.
Spaniele japońskie mają charakterystyczny również pyszczek. Krótki z szerokim noskiem i szeroko rozstawionymi, okrągłymi oczami, które są nieco wyłupiaste.
Ich ogon unosi się nad grzbietem. Jest prosty, krótki i oczywiście porośnięty włosami, który tworzą piękną kaskadę.
Spaniel japoński charakter
Mimo niepozornych rozmiarów to psy samodzielne i niezwykle niezależne. Właściciele często porównują je do kotów, gdyż zawsze znajdują sobie swoje miejsca do leżakowania, czyszczą sobie pyszczek łapkami i nie narzucają się swojemu właścicielowi z godnością czekając aż sam podejdzie je rozpieszczać.
Mimo dużej niezależności są to psy niezwykle czułe i przywiązane do właściciela. Wykazuje się wobec ludzi troską i jest niezwykle sympatyczny.
Jednak część z tego zachowania należy go nauczyć. Jest to szczególnie ważne u nich, aby je przyzwyczajać do niektórych sytuacji wcześniej. Jeśli tego nie zrobisz, mogą zacząć mieć problemy, przejawiać agresję i destrukcyjne zachowania. Tak więc pierwsze kontakty z osobami obcymi, dziećmi, czy innymi zwierzętami lepiej zrobić wcześniej, niż później.
Najnowsze komentarze