Jak wykryć i wyleczyć lamblie u psa?
Lamblie to pierwotniaki, które atakują jelita naszych zwierząt. Jeśli wystarczająco szybko zdiagnozuje się zwierzę, to choroba powinna być łatwa do wyleczenia i nie powinna być niebezpieczna. Jednakże, jeśli niewystarczająco szybko zareagujemy, możemy spodziewać się większych problemów.
Jeśli podejrzewamy lamblie u psa objawy nie zawsze mogą być wystarczająco oczywiste. Zdarza się, że zwierzęta cierpią, a my nie wiemy dlaczego. Tym bardziej powinniśmy zadbać o naszych pupili. Jeśli nie dopuścimy do powstania choroby, nasz zwierzak nie będzie cierpieć.
Skąd biorą się lamblie u psa?
Wbrew temu co myśli wiele osób, zakażenie się tym pierwotniakiem nie jest takie łatwe. Choć lamblie bytują często w kałużach, na trawnikach, w psich parkach czy hotelach, to nie każdy pies musi zarazić się tym pasożytem. Zdarza się, że pies ma kontakt z lamblią, a mimo to jego organizm bez trudu poradzi sobie z chorobą i nie tylko nie wystąpią żadne objawy, ale również pasożyt nie wniknie do organizmu zwierzęcia. Do zarażenia dochodzi zwykle wtedy, kiedy pies ma obniżoną odporność. Ta z kolei może być obniżona z powodu innej choroby, wyniszczenia organizmu przez przyjmowane przez zwierzę leki, bądź podeszły wiek. Zdarza się także, że pierwotniak wnika w jeszcze niewystarczająco silny organizm. Oznacza to, że zarazić mogą się szczenięta, które dopiero rozpoczęły swoje samodzielne życie.
Lamblie u psa objawy
Do najbardziej zauważalnych objawów zarażenia tym pierwotniakiem zaliczamy: biegunki, wymioty, odwodnienie, wychudzenie zwierzęcia, który ma dobry apetyt i spożywa właściwie duże porcje posiłków. Ponadto, na lamblie wskazywać na może wyjątkowo przesuszona i zmierzwiona sierść. Jeśli więc zauważamy u naszego pupila takie objawy, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do weterynarza. Lekarz weterynarii z pewnością zastosuje właściwe leczenie u naszego zwierzaka. Jeśli uzna za konieczne, również zleci stosowne badania. Pamiętajmy, by nie bagatelizować choroby i nie próbować wyleczyć zwierzęcia na własną rękę. Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem walki z tymi pasożytami są bez wątpienia preparaty, którymi może posłużyć się lekarz weterynarii. Nie powinniśmy podawać psu żadnych preparatów na własną rękę. Podobnie, nie właściwym jest stosowanie ludzkich produktów wspierających jelita, czy mających właściwości probiotyczne. To, że są one skuteczne dla nas nie oznacza, że będą równie skuteczne i bezpieczne dla psów. Wszystko powinniśmy zawsze skonsultować z lekarzem weterynarii.
Najnowsze komentarze