|  | 

Zwierzęta

Co robić z brudnymi psimi uszami?

img-responsive

Brudne ucho u psa – co może powodować?

Jeśli chodzi o budowę, psie ucho różni się nieco od ludzkiego. Zewnętrzny kanał słuchowy psa wygląda jak litera L.

W początkowej części jest on skierowany pionowo w dół, później pod kątem prostym przechodzi w stronę czaszki, a na jego końcu znajduje się bębenek.

Biorąc pod uwagę ten specyficzny kształt, można się domyślić, że na dnie kanału może zbierać się woskowina – niestety, nie ma ona szans być samoistnie usunięta z ucha. Wilgoć i ciepło sprzyjają maceracji, której ulega woskowina, mogą powodować zapalenie ucha środkowego.

Wśród niektórych ras obserwuje się wyższą podatność na zapalenie uszu i macerację woskowiny – szczególnie podatne na to są rasy psów z opadającymi uszami (labrador, cocker spaniel, golden retriever), rasy psów z sierścią w kanale usznym (pudle, shih tzu, biszony), a także psy o zwężonym kanale słuchowym (bulldogi, sharpei). Rasy psów takie jak na przykład owczarek niemiecki są natomiast bardziej narażone na choroby o charakterze alergicznym – mogą one powodować nawroty infekcji psich uszu.

Jak rozpoznać, że Twój pies cierpi? Co wtedy robić?

Z jaką częstotliwością powinno się czyścić psie uszy?

Jeśli nasz pupil ma czyste uszy i nie budzą one naszych zastrzeżeń, czyszczenie uszu góra dwukrotnie w ciągu miesiąca powinno w zupełności wystarczyć. W przeciwnym razie, przydatne może być czyszczenie uszu raz w tygodniu – pozwoli ono zapobiec różnego rodzaju nieprzyjemnym infekcjom.

Ważne jest by pamiętać o tym, że nawet jeśli zaobserwujemy brudne ucho u psa, to nie możemy go czyścić zbyt często – występuje wtedy ryzyko naruszenia równowagi flory bakteryjnej.

Jeśli zaobserwujemy, że w uszach naszego czworonoga gromadzi się dużo woskowiny, lub zacznie się on drapać po uszach, a w mieszkaniu zacznie być odczuwalny dziwny zapach – koniecznie trzeba skonsultować się z weterynarzem!

Co potrzeba by bezpiecznie wyczyścić psie uszy?

By podejść do czyszczenia psich uszu, konieczne będzie uprzednie zakupienie u lekarza weterynarii roztworu przeznaczonego do oczyszczania psich uszu – używanie wody utlenionej może poskutkować podrażnieniem wrażliwej tkanki i uszkodzeniem ucha. Środki do higieny uszu zatwierdzone przez weterynarzy mają specjalne przeznaczenie i na pewno będą bezpieczne do uszu.

Kolejnymi rekwizytami będą przekąski, którymi przekupisz psa w trakcie zabiegu, waciki lub gaza oraz ręcznik. Lekarze weterynarii raczej nie zachęcają do używania wacików bawełnianych przez wzgląd na fakt, że kawałki materiału mogą dostać się głębiej do ucha i uszkodzić je.

 

co-robic-z-brudnymi-psimi-uszami

ABOUT THE AUTHOR