|  | 

Zwierzęta

Dlaczego pies gryzie buty?

img-responsive

Dobry but nie jest zły

Opinię tą potwierdza statystycznie 99% ankietowanych psów. Czy zastanawiasz się dlaczego pies gryzie buty? Kapcie, szpilki, adidasy, trampki – o dziwo, dla psów potrafią to być prawdziwe rarytasy, którym nie będą w stanie się oprzeć, ku rozpaczy zrezygnowanego właściciela.

Czym skorupka za młodu…

Zamiłowanie czworonogów do maltretowania butów rozpoczyna się bardzo wcześnie, bo już w okresie szczenięcym. Wyrzynające się wtedy zęby są źródłem bólu u szczeniąt, powodują ogromny dyskomfort i frustrację. Zdenerwowany psiak, chcąc pozbyć się uporczywego swędzenia dziąseł, zaczyna gryźć co popadnie by zapewnić sobie ulgę. Jeśli chodzi o cel, psy nie są wybredne – wszystko, co znajdzie się w zasięgu ich wzroku będzie bardziej niż dobre, by choć na chwilę pozbyć się problemu.

Niektórzy właściciele, niejako w geście rezygnacji, stosują swoje stare obuwie jako swego rodzaju przynętę na psa i coś, co sprawi, że pies przestanie wyładowywać się na pięknych, nowych butach. Należy powiedzieć, że takie praktyki nie są dobre i są dużym błędem wychowawczym. Pies nie odróżnia butów od siebie, nie jest w stanie ocenić tego, który but wolno mu ugryźć, a który jest nietykalny. Psi świat nie dzieli butów według kryteriów takich jak „nowe” czy „stare”. Jeśli nie chcemy w niedługim czasie szukać w internecie remedium na problemy z podgyzającym buty psem, powinniśmy wystrzegać się stosowania podobnych praktyk, nawet w ramach zabawy psu nie wolno jest ruszyć naszych butów, kapci czy innych przedmiotów.

Co robić jeśli pies gryzie buty?

Jak powinniśmy sobie radzić z psem, który szczególnie mocno ukochał sobie demolowanie naszych butów? Klasyką gatunku i zarazem najprostszym możliwym do podjęcia krokiem będzie chowanie obuwia sprzed zasięgu psiego wzroku. Logika mówi, że pies nie zniszczy tego, czego nie będzie mógł złapać w zęby. Inne, choć odrobinę mniej przyjazne metody, to stosowanie zapachowych środków odstraszających.

Oczywiście, najlepsza jest tutaj prewencja i odpowiednio szybkie działanie – sygnalizowanie psu o tym, że postępuje źle ma sens tylko i wyłącznie wtedy, gdy ma miejsce niepożądane zachowanie. Pies – a zwłaszcza młode szczenię – zapomina o tym co zrobiło na kilka chwil po wykonaniu konkretnej czynności, tak więc ruganie psa kilka godzin po tym, jak pogryzł nasze buty będzie dla niego jedynie torturą, z której nie wyciągnie żadnej lekcji, a może jedynie stracić zaufanie do nas, jako swoich opiekunów. Jeśli widzisz, że Twój szczeniak czai się na buty – nie pozwól mu na to i reaguj bezzwłocznie!

 

dlaczego-pies-gryzie-buty

ABOUT THE AUTHOR