|  | 

Zwierzęta

Jak wygląda szkolenie owczarka belgijskiego?

img-responsive

Owczarek belgijski to bardzo inteligentny pies. Jednak bez odpowiednio szkolenia, ta inteligencja może obrócić się przeciwko nam. Pies może zacząć dość wymyślnie rozrabiać.
Dlatego owczarek belgijski szkolenie to ważny temat. Jako opiekun takiego psa musisz być pewny siebie i konsekwentny, a także przeczytać kilka rad odnośnie szkolenia tego psa.

Owczarek belgijski szkolenie

Jak już wspomnieliśmy te psy są bardzo inteligentne. Jednak oprócz zalet takich jak szybkie uczenie ma to swoje wady. Ten pies szybko pozna się na człowieku, który go próbuje prowadzić i może wykorzystywać jego słabostki. Prośba o pieszczoty może być czasem wybiegiem, by uniknąć szkolenia.
Poza tym są niezwykle szybkie. Jeśli opiekun nie poświęci im odpowiednio dużo uwagi, może nie zdążyć zareagować, gdy pies będzie uciekać.

Warto jednak poświęcić czas na jego szkolenie. Jeśli poprowadzimy je we właściwy sposób będą się szybko uczyć, zwłaszcza, że tak naprawdę lubią podejmować nowe wyzwania. Odpowiednio wyszkolony bezbłędnie wykonuje każde polecenie.
Trzeba jednak pamiętać, że stosowanie przymusu, czy systemu kar nie motywuje psa. Potrzebuje on systemu nagród, czułości i wyrozumiałości ze strony opiekuna.
Dlatego czasami mniej doświadczeni hodowcy lub właściciele, którzy pierwszy raz mieli do czynienia z tą rasą, oddają swoich pupili fachowcowi, który wytrenuje ich psa. Mamy wtedy pewność, że pies będzie właściwie wytrenowany, jednak ma to również swoje wady.
Jesteśmy jako właściciel psa zmuszeni wtedy do nauki sposobu w jaki treser wydaje komendy a także jego sposobu gestykulacji. Inaczej pies nie zrozumie naszych komend.
Z drugiej jednak strony, gdy nasze domowe szkolenie psa nie daje efektów, powinniśmy udać się do specjalisty. W przypadku tych psów szkolenie to najważniejszy warunek późniejszego dobrego zachowania psa i właściwej adaptacji pupila w rodzinie.

Owczarek belgijski szkolenie psów służbowych

Owczarki belgijskie niejednokrotnie są szkolone w różnych służbach, najczęściej jako psy pracujące, policyjne i wojskowe. Jednak ich wychowanie w takich funkcjach wymaga już nie tylko doświadczonego opiekuna lub trenera, ale również sprzętu i narzędzi treningowych.
Powinny być one przystosowane do potrzeb owczarka belgijskiego, gdyż z powodu inteligencji, niezwykłej szybkości oraz rozmiarów tych zwierząt sprzęt dedykowany innej rasie psa może nie spełnić naszych oczekiwań

Podsumowanie

Szkolenie owczarka belgijskiego to bardzo ważny temat, jeśli chodzi o jego późniejsze zachowania i możliwość opanowania tego psiaka. Ponieważ są inteligentne i lubią podejmować nowe wyzwania ich trening pozornie nie sprawia trudności.
Faktycznie jednak uwielbiają uciekać i traktować trening jako zabawę, którą mogą w każdej chwili przerwać i zmienić na inną. Dlatego potrzebują konsekwentnego opiekuna, który dopilnuje ich i wyszkoli. Przy czym nie można zapomnieć o tym, że psy nie tresuje się poprzez strach czy zmuszanie ich. Najlepszym podejściem do szkolenia jest system nagród, który zachęci psa do dobrych zachowań i zniechęci do tych złych.

jak-wyglada-szkolenie-owczarka-belgijskiego

ABOUT THE AUTHOR