Breaking News
 |  | 

Zwierzęta

Jak opiekować się świnką morską?

img-responsive

Świnki morskie to niezwykle urocze i miłe zwierzątka. Należą do wspaniałych gryzoni, które dość szybko oswajają się, przyzwyczajają do swojego opiekuna i chętnie spędzają w jego towarzystwie czas.

Najczęściej świnkę morską pozyskujemy poprzez zakup jej w sklepie zoologicznym lub od hodowcy tych zwierzątek. Jest to najlepszy i bezpieczny wybór. Zwłaszcza zakup od sprawdzonego hodowcy jest bardzo rozsądnym wyjściem, ponieważ osoby te specjalizują się w opiece nad takimi stworzeniami, poświęcają temu bardzo dużo czasu, wiedzy i zaangażowania. Dzięki temu zyskamy pewność, że zakupione zwierzątko będzie zdrowe, zadbane, a dodatkowo zyskamy garść cennych informacji od hodowcy, w jaki sposób zajmować się pupilem.

Kiedy można dotykać małe świnki morskie?

Zawsze ogromnym problemem jest zbyt szybkie oddzielenie małego zwierzątka od jego matki. Najczęściej wtedy będziemy mieć do czynienia z problemami takiego zwierzątka. Może nie być gotowe na samodzielne jedzenie czy jakiekolwiek działania. Dodatkowo, może doskwierać mu samotność, którą wiąże się ze zbyt szybką utratą bliskości mamy. Zdarza się, że takie zwierzęta są osowiałe, smutne i nie nie cieszą się zdrowiem. Może też być zupełnie odwrotnie. Zwierzątko może być bez przerwy pobudzone, nieszczęśliwe, bez przerwy wydaje z siebie trudne do wytrzymania dźwięki. Z tego względu zabranie małej świnki od mamy powinno odbywać się w kontrolowany i rozsądny sposób.

Jeśli już zakupimy swoją świnkę, powinniśmy jak najszybciej stworzyć jej dogodne warunki życia. Malutka klatka to zdecydowanie niewystarczające miejsce, aby zapewnić komfort naszemu pupilowi. Oczywiście, na samym początku, kiedy zwierzątko jest jeszcze malutkie, taka klatka będzie dobrym rozwiązaniem. Jednak z wiekiem musimy zadbać o większą przestrzeń.

Natomiast, kiedy można dotykać małe świnki morskie? Od pierwszych dni w nowym domu. Po przyjeździe i umieszczeniu zwierzęcia w nowym domku powinniśmy zostawić je na kilka lub kilkanaście godzin w spokoju, aby oswoiło się z nowym miejscem. Jednakże, zaraz następnego dnia możemy zacząć brać świnkę na ręce i przyzwyczajać do siebie. To bardzo ważne, ponieważ oswojenie świnki morskiej ułatwi nam codzienną opiekę nad tym zwierzęciem. W dodatku, pupil będzie szczęśliwy, kiedy nie będzie musiał odczuwać samotności. Większość świnek bardzo lubi kontakt z opiekunem, głaskanie czy czesanie. Z tego względu powinniśmy oswoić świnkę od pierwszych chwil w swoim domu i cieszyć się jej towarzystwem, oglądać jej zachowania i podziwiać, jak bardzo jest niezwykłym gryzoniem.

 

jak-opiekowac-sie-swinka-morska

ABOUT THE AUTHOR