|  | 

Zwierzęta

Berneński pies pasterski

img-responsive

Berneński pies górski jest silnym i potężnym psem. Ma doskonałe usposobienie, jest bardzo inteligentny i chętnie się podporządkowuje. Jest wiernym towarzyszem rodziny i kocha dzieci. Jest psem pracującym i musi mieć swoje zadanie do wykonania. Pierwotnie był hodowany jako pies pociągowy w górzystych terenach wokół Berna, w Szwajcarii. Rasa ta była używana do wożenia, pakowania, pasterstwa i stróżowania.

Berneński pies górski jest wesoły, łagodny, o słodkim usposobieniu i uczuciowy. Dobrze dogaduje się z dziećmi, innymi psami i zwierzętami domowymi. Rasa ta radzi sobie najlepiej, gdy ma dużo ruchu; aktywna rodzina byłaby najlepsza dla tego psa. Rasa ta może mieszkać w mieszkaniu, jeśli będzie odpowiednio ćwiczona.

Sierść powinna być regularnie szczotkowana, aby utrzymać matowienie pod kontrolą.

Kąpać tylko w razie potrzeby, ponieważ usuwa to naturalne oleje z sierści, które chronią go przed ekstremami pogodowymi i insektami w jego środowisku. U tej rasy sierść zrzuca się obficie dwa razy do roku (więcej, jeśli są długie okresy deszczu lub wilgotności), ale będzie miała lekką sierść przez cały rok, która nie jest nadmierna i nie musi być codziennie wyczesywana.

Berneński pies górski to dużej wielkości rasa psów, jedna z czterech ras psów w typie sennenhunda, pochodzących z Alp Szwajcarskich. Nazwa “Berner Sennenhund”, lub “Bernese Mountain Dog” w języku angielskim, pochodzi od obszaru szwajcarskiego kantonu Berno. Z wyglądu jest podobny do mniejszego Appenzeller Sennenhund i Greater Swiss Mountain Dog, ale jest bliżej wielkości tego pierwszego niż tego drugiego.

Pies ten należy do Grupy Roboczej, jest uderzającym, trójkolorowym psem, który może być uparty, ale jest oddany i czuły dla swojej rodziny.

Berneński pies górski jest inteligentną rasą, która potrzebuje dużo ruchu i stymulacji umysłowej, aby zapobiec nudnym zachowaniom, takim jak kopanie lub gryzienie przedmiotów. Rasa ta została pierwotnie wyhodowana do pędzenia bydła na rynek i ciągnięcia wozów przez góry w Szwajcarii. Berneńskie psy górskie doskonale nadają się do pieszych wędrówek lub joggingu z rodziną, ponieważ są zwinne i potrafią poradzić sobie w każdym terenie, niosąc na plecach ekwipunek właściciela w plecaku. Są również doskonałymi psami terapeutycznymi.

Berneński pies pasterski informacje (najważniejsze):

Berneński pies górski występuje w trzech umaszczeniach: jednolicie czarnym, jednolicie rdzawoczerwonym i rdzawym z czarnymi łatami.

Nazwa “berneński” wywodzi się od stolicy kantonu Berno, gdzie odnotowano jeden z najwcześniejszych egzemplarzy.

 

bernenski-pies-pasterski

ABOUT THE AUTHOR